Visszafogja termelését az Apple
Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság Azonnali 2,5 százalékos esést váltott ki az Apple árfolyamában a Nikkei japán gazdasági napilap híre, miszerint az amerikaiak az első negyedévben mintegy 30 százalékkal csökkentik a legújabb iPhone-modellek, a 6S és a 6S Plus gyártási volumenét. Az ok: a készülékek szeptemberi piaci bevezetése óta a nagy kereslet ellenére is hatalmas készletek halmozódtak fel a kereskedőknél. A Jefferies piackutató szerint a karácsonyi szezon sem hozta a várt eredményeket, különösen a fejlett piacokon maradtak el az értékesítési tervtől. Húszmilliós lehet a fölös raktárkészlet; ettől a mennyiségtől a télen várhatóan megszabadulnak, a szerződéses gyártók áprilistól pörgethetik fel ismét a termelésüket. Iparági elemzők szerint a termelés ideiglenes csökkentése nem volt váratlan, a mértéke azonban meglepte őket. Ez visszatükröződött az Apple árfolyamában, amely amúgy sincs jó passzban, a májusi csúcs óta értékének mintegy negyedét veszítette el a technológiai óriás – írja a Reuters. Az Apple-től a szeptemberrel záruló 2016-os üzleti évben 4 százalékhoz közeli bevételnövekedést várnak az elemzők, amely elég szerény az előző év 28 százalékos bővüléséhez képest.
A beszállítók sem fogadták kitörő örömmel Apple döntését, a negatív hír többszázalékos árfolyamgyengülést okozott náluk is. Az iPhone-okhoz kijelzőket gyártó cégek közül a Japan Display 4,7, az LG Display 3,4 százalékot esett a tőzsdén, a csipeket beszállító TSMC pedig 1,8 százalékot veszített. A japán alkatrészgyártóknál (Murata, Alps Electric,TDK) 3-4 százalékos csökkenést okozott a hír. A szerződéses összeszerelő cégek közül a tajvani Pegatron árfolyama 5,7 százalékot zuhant, míg a Foxconn néven ismert Hon Hai megúszta egy 0,1 százalékos mínusszal (utóbbinál a megelőző hónapok folyamatos lemorzsolódása után már nem sok tér maradt a további süllyedéshez). A Foxconn helyzetét megkönnyíti, hogy a kínai Henan tartomány a napokban 12,5 millió dolláros támogatást szavazott meg neki a foglalkoztatási szint fenntartása végett – a tartományban a Foxconn-nak és beszállítóinak számos gyártóbázisa van, több százezer munkavállalóval. A Foxconn-nál a tömegtermelés idegőrlő hatása, a spártai munkakörülmények öngyilkossági hullámhoz vezettek az utóbbi években. A cég azóta rendezte a béreket, javította a munkafeltételeket, eközben azonban munkaerőköltségei megduplázódtak, amire több ízben is elbocsátásokat helyezett kilátásba. A február elején beköszöntő kínai újévre szabadságolja dolgozóinak egy részét a Foxconn – tavaly inkább túlóráztatták akkor a munkásokat, hogy zavartalan maradjon a termelés. A cég egymilliónál is több embert foglalkoztat.


