Azonnali 2,5 százalékos esést váltott ki az Apple árfolyamában a Nikkei japán gazdasági napilap híre, miszerint az amerikaiak az első negyedévben mintegy 30 százalékkal csökkentik a legújabb iPhone-modellek, a 6S és a 6S Plus gyártási volumenét. Az ok: a készülékek szeptemberi piaci bevezetése óta a nagy kereslet ellenére is hatalmas készletek halmozódtak fel a kereskedőknél. A Jefferies piackutató szerint a karácsonyi szezon sem hozta a várt eredményeket, különösen a fejlett piacokon maradtak el az értékesítési tervtől. Húszmilliós lehet a fölös raktárkészlet; ettől a mennyiségtől a télen várhatóan megszabadulnak, a szerződéses gyártók áprilistól pörgethetik fel ismét a termelésüket. Iparági elemzők szerint a termelés ideiglenes csökkentése nem volt váratlan, a mértéke azonban meglepte őket. Ez visszatükröződött az Apple árfolyamában, amely amúgy sincs jó passzban, a májusi csúcs óta értékének mintegy negyedét veszítette el a technológiai óriás – írja a Reuters. Az Apple-től a szeptemberrel záruló 2016-os üzleti évben 4 százalékhoz közeli bevételnövekedést várnak az elemzők, amely elég szerény az előző év 28 százalékos bővüléséhez képest.
A beszállítók sem fogadták kitörő örömmel Apple döntését, a negatív hír többszázalékos árfolyamgyengülést okozott náluk is. Az iPhone-okhoz kijelzőket gyártó cégek közül a Japan Display 4,7, az LG Display 3,4 százalékot esett a tőzsdén, a csipeket beszállító TSMC pedig 1,8 százalékot veszített. A japán alkatrészgyártóknál (Murata, Alps Electric,TDK) 3-4 százalékos csökkenést okozott a hír. A szerződéses összeszerelő cégek közül a tajvani Pegatron árfolyama 5,7 százalékot zuhant, míg a Foxconn néven ismert Hon Hai megúszta egy 0,1 százalékos mínusszal (utóbbinál a megelőző hónapok folyamatos lemorzsolódása után már nem sok tér maradt a további süllyedéshez). A Foxconn helyzetét megkönnyíti, hogy a kínai Henan tartomány a napokban 12,5 millió dolláros támogatást szavazott meg neki a foglalkoztatási szint fenntartása végett – a tartományban a Foxconn-nak és beszállítóinak számos gyártóbázisa van, több százezer munkavállalóval. A Foxconn-nál a tömegtermelés idegőrlő hatása, a spártai munkakörülmények öngyilkossági hullámhoz vezettek az utóbbi években. A cég azóta rendezte a béreket, javította a munkafeltételeket, eközben azonban munkaerőköltségei megduplázódtak, amire több ízben is elbocsátásokat helyezett kilátásba. A február elején beköszöntő kínai újévre szabadságolja dolgozóinak egy részét a Foxconn – tavaly inkább túlóráztatták akkor a munkásokat, hogy zavartalan maradjon a termelés. A cég egymilliónál is több embert foglalkoztat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.