BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb menekülthullám fenyegeti Európát, az izraeli háborúra hivatkoznak

Irán január óta csaknem másfél millió afgánt küldött haza. A kitoloncoltak nyomorúságos körülmények között, létbizonytalanságban és zsúfolt táborokban tengődnek, miközben maga Afganisztán lakosságának fele is mélyszegénységben él. Az afgán gazdaság az összeomlás szélén áll. A válság súlyosbodása nemcsak a térséget, hanem Európát is fenyegeti, ahol a migrációs nyomás miatt egyre több ország szigorítja belépést.

Irán január óta több mint 1,4 millió afgánt deportált, a legújabb hullámban napi 20 ezer menekültet küldenek vissza Afganisztánba. A hazatérők létbizonytalanságban és zsúfolt menekülttáborokban kénytelenek túlélni. A szakértők szerint azonnali beavatkozásra van szükség, hogy ne súlyosbodjon a válság – írja csütörtöki cikkében a Magyar Nemzet.

Újabb menekülthullám fenyegeti Európát, most az izraeli háború miatt
Újabb menekülthullám fenyegeti Európát, most az izraeli háború miatt / Fotó: AFP

Azokat az afgánokat, akiket Iránból kényszerrel visszaküldenek Afganisztánba, egy bizonytalan jövő várja, egy olyan országban, ahol súlyos szegénység és a nők és lányok jogainak korlátozása jellemző. A kitoloncolt családok közül sokan elvesztették lakásukat és minden megtakarításukat. Afganisztán pedig – ahol a 41 milliós lakosság több mint fele már most is humanitárius segítségre szorul – nem képes megbirkózni az újabb milliós tömeggel.

Az iráni tömeges kiutasítások fenyegetést jelentenek Afganisztán gazdaságára is, mivel az iráni rokonoktól érkező hazautalások hirtelen megszűntek.

A lap úgy tudja, hogy hivatalos és állami médiumok szerint Izrael és az Egyesült Államok afgánokat toborzott terrortámadásokra, katonai létesítmények elfoglalására és drónok építésére. Ez is áll a nagyszabású kitoloncolási művelet mögött. Még azok az afgánok is, akiknek volt hivatalos tartózkodási engedélyük, arról számoltak be, hogy a hatóság emberei széttépték az okmányaikat, és deportálták őket.

Mint ismert, Izrael júniusban nagyszabású katonai műveletet hajtott végre Iránban, amely sikerét főképp az adta, hogy a siíta állam területéről is indították támadást.

A tálibok vezette Afganisztán 35 új menekülttábor létesítését tervezi, miközben maga az ország is egyre gyengébb lábakon áll. Jogvédők arra figyelmeztetnek, hogy a nemzetközi támogatás hiánya tovább növeli Afganisztán instabilitását, a nőket és a gyerekeket pedig még sebezhetőbbé teszi.

Európa is megérzi a közel-keleti válságot a menekülthullámon keresztül

Németország és szomszédai sorra vezetik be az ideiglenes határellenőrzéseket a migrációs nyomásra hivatkozva. A migránsválság közlekedési káoszt, gazdasági visszaesést és társadalmi feszültségeket okoz főként a határ menti térségekben. Németország, Ausztria és Lengyelország is egyre szigorúbban ellenőrzi az érkezőket, hogy kiszűrje a menekültek között elvegyülő terroristákat és a gazdasági migránsokat.

A német kormány több bűnözőt tervez kitoloncolni Afganisztánba

Berlin Európában egyedüliként toloncolt vissza bűnözőket Afganisztánba a tálibok hatalomátvétele óta, amit a német kormány felpörgetne, miután egy kiutasított afgán menedékkérő késsel ölt járókelőket.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.