Átfogó kormányzati átrendeződés kezdődött Ukrajnában, miután a 39 éves közgazdászt, Julija Szviridenkót választották meg az ország új miniszterelnökének. Szviridenko 262 parlamenti szavazatot kapott, míg 22 képviselő ellene voksolt, 26 pedig tartózkodott. A döntés egy széles körű kormányátalakítás első lépése, amelyet Volodimir Zelenszkij elnök kezdeményezett, hogy megerősítse a végrehajtó hatalmat a háborús kihívások közepette. Az új ukrán miniszterelnök neve nem ismeretlen az ország politikájában: közgazdászként és korábbi gazdasági miniszterként kulcsszerepe volt az ukrán gazdaság háborús alkalmazkodásában.
Denisz Smihal, Ukrajna eddigi leghosszabb ideig hivatalban lévő miniszterelnöke öt év szolgálat után távozik a kormányfői posztról, de a hírek szerint továbbra is kulcsszerepet játszik majd a kormányban: ő váltja Rustem Umerovot a védelmi miniszteri székben. Zelenszkij köszönetet mondott Smihalnak munkájáért, és az új vezetés felé fordulva kijelentette: „Teljesen új szintű védelmi támogatást és diplomáciai kapcsolatot kell kialakítanunk, különösen az Egyesült Államokkal” – írja a The Kyiv Independent.
A kormányátalakítás nem csupán személycseréket, hanem minisztériumi struktúraváltásokat is magában foglal. A stratégiai iparágakért felelős minisztérium megszűnik, feladatait a védelmi tárca veszi át. A volt miniszter, Herman Szmetanyin ezentúl az állami tulajdonú hadiipari óriás, az Ukroboronprom élére kerül. Zelenszkij pártja, a Nép Szolgája által uralt parlamentben további kulcspozíciókat is átrendeznek:
Az átalakítások célja, hogy Ukrajna alkalmazkodni tudjon a háborús valósághoz és a változó nemzetközi kapcsolatrendszerhez. Különösen az Egyesült Államokkal kötendő új kétoldalú megállapodások miatt van szükség egy újfajta diplomáciai gondolkodásra – hangsúlyozta Zelenszkij a parlamenti beszédében. A mostani kormányzati átszervezés az ország félelnöki rendszerében zajlik, ahol az elnök jelöli ki a miniszterelnököt, akit a parlamentnek kell jóváhagynia. A miniszterelnök ezután terjeszti be a többi kormánytag személyét, akik szintén parlamenti megerősítésre szorulnak.
Az új ukrán miniszterelnökre minden eddiginél nagyobb felelősség vár: egy olyan időszakban kell vezetnie a kabinetet, amikor Ukrajna egyszerre küzd a fronton, és próbálja biztosítani hosszú távú jövőjét a nyugat felé vezető úton. A következő napokban a parlament várhatóan jóváhagyja az új kormány teljes névsorát. A változások dinamikája és az új szereplők politikai súlya alapján egyértelmű: Ukrajna egy új korszak kapujában áll.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.