Második hónapja zuhan a japán export, jelentős részben a magas és széles körű amerikai vámok hatására. Egyelőre semmi jele, hogy sikerül kereskedelmi megállapodást kötni az Egyesült Államokkal, így az exportorientált gazdaságban egyre nő a recesszió veszélye.
A világ negyedik gazdasága az elsők között kapott levelet Donald Trumptól, amelyben az amerikai elnök tudatta, hogy Japánra augusztus 1-jétől 25 százalékos vám vonatkozik majd – egy százalékponttal magasabb az áprilisi „függetlenség napja” alkalmából meghatározottnál. Ehhez jönnek még az autóipari tarifák, amelyek mélyütéssel érnek fel a szigetország ágazata számára.
„A tarifák hatása valószínűleg fokozódni fog az elkövetkező hónapokban, amikor azok véglegessé válnak, és a japán vállalatok elkezdik teljes mértékben áthárítani a költségeket az amerikai fogyasztókra, ami rontja a versenyképességüket” – nyilatkozta a Reuters hírügynökségnek Akimoto Koki, a Daiwa Institute of Research közgazdásza.
A japán kivitel júniusban éves bázison 0,5 százalékkal csökkent a májusi 1,7 százalékos visszaesés után, ami csalódást jelent, elemzők ugyanis 0,5 százalékos növekedést vártak.
Az Egyesült Államokba irányuló kivitel az egy évvel korábbihoz képest 11,4 százalékkal zuhant, ezen belül
Az autószállítások volumene azonban 3,4 százalékkal emelkedett, ami azt jelzi, hogy a japán autógyártók egyelőre csökkentik az exportált autók árait és elnyelik a vámköltségeket, hogy versenyképesek maradjanak.
A japán autógyártók eddig a haszonkulcsok feláldozásával tartották a termelési szintet, így a vámok hatása a gyártási tevékenységükre korlátozott volt
– magyarázta Mijame Koja, az SMBC Nikko Securities vezető közgazdásza.
Akimoto szerint azonban a japán vállalatok végül kénytelenek lesznek árat emelni, mivel a kereskedelmi tárgyalások elhúzódnak, és a jen viszonylag erős marad.
Japán tavaly 21 ezermilliárd jen értékben exportált árut az Egyesült Államokba, amelynek nagyjából 28 százalékát az autók tették ki. (Egy japán jen 2,3 forint.) A Trumpot annyira irritáló japán külkereskedelmi többlet 22,9 százalékkal, 669 milliárd jenre (4,51 milliárd dollárra) esett vissza.
A kivitel nem csupán az amerikai viszonylatban csökkent, a Kínába, Japán legnagyobb kereskedelmi partneréhez irányuló export is, igaz, az csak 4,7 százalékkal. A teljes japán export azonban éves viszonylatban 0,2 százalékkal nőtt, miközben elemzők 1,6 százalékos visszaesést prognosztizáltak.
A külkereskedelmi többlet 153,1 milliárd jen lett a várt 353,9 milliárd helyett.
Az amerikai vámok fokozzák a nyomást a gyenge belső fogyasztással is küzdő japán gazdaságra.
A GDP az első negyedévben 0,2 százalékkal zsugorodott.
Elemzők szerint a vámok hatásával és a kereskedelmi tárgyalások menetével kapcsolatos elhúzódó bizonytalanságok valószínűleg arra kényszerítik a Bank of Japant, hogy továbbra is a gazdaságot érintő lefelé mutató kockázatokra összpontosítson, és egyelőre várjon a kamatemelésekkel.
Jamagucsi Norihiro, az Oxford Economics Japánnal foglalkozó vezető közgazdásza szerint a világ negyedik legnagyobb gazdasága „alig fog nőni” az év második és 2026 első felében, de az sem kizárt, hogy recesszióba zuhan. „Nem lehet alábecsülni a vámok és a gyenge belső fogyasztás hatását” – nyilatkozta a CNBC-nek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.