Az Európai Unió legújabb költségvetési javaslata a Közös Agrárpolitika átalakítására készül, ami többek között a területalapú támogatásokat is drasztikusan csökkentené már 90 hektártól. A javaslat egész Európában kiverte a biztosítékot a gazdák körében, így Brüsszelben is az utcára vonultak a gazdák szerdán.
Cseh Tibor András a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) főtitkára az M1-en beszélt arról, hogy mik a gazdák problémái az Európai Bizottság javaslatával, hozzátéve, hogy a brüsszeli tüntetés tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy teljes európai gazdaösszefogás van a kérdésben, minden tagállamból összesen hetven gazdaszervezet képviseltette magát a tüntetésen.
Az érdekvédelmi vezető szerint a támogatások 20-30 százalékát vonnák el egy olyan időszakban, amikor a gazdák óriási aszállyal és más kihívásokkal néznek szembe. Cseh Tibor András szerint az csak kommunikáció, hogy a területalapú támogatásokat jövedelemalapúvá szerveznék át,
valójában az történne, hogy elvonnák a támogatások egy részét már a kisebb családi gazdaságoktól is, hiszen már 90 hektár fölött csökkennének a kifizetések.
Ez nagyon sok esetben a gazdaságok csődjéhez vezetne, ami azt eredményezné, hogy az egészséges európai és magyar termékeket ukrán csirke vagy brazil szója és minden egyéb más váltaná fel. Az átalakítás oka pedig elsősorban az, hogy az Európai Bizottság új célokat határozott meg, mint a védelem erősítése, Ukrajna csatlakozása vagy épp az uniós hitelek kamatainak kifizetése, amihez pénzre van szükség. Márpedig Cseh Tibor András szerint a Közös Agrárpolitika az uniós költségvetés harmadát teszi ki, ezért és nem szakmai okokból nyúltak az agrártámogatásokhoz.
Azonban hozzátette azt is, hogy ezeket a támogatásokat az európai gazdák azért kapják, hogy kevesebb növényvédő szert és műtrágyát használjanak, aminek eredményeként az európai mezőgazdaság működik a leginkább fenntartható módon. Ez közvetve a fogyasztók támogatása is, azonban ezen támogatások nélkül az európai gazdák nem bírnák a versenyt az ukrán, a brazil, az egyiptomi vagy a marokkói termékekkel.
A valóban magas európai sztenderdek csak úgy tarthatók, ha ezért az európai gazdákat valahol kompenzálják.
A Magosz főtitkára azt is elmondta, hogy nincsenek jó tapasztalatai az európai politikusokkal való tárgyalások terén, hiszen ők már régóta igyekeznek meghallgatásra találni, a szerdai tüntetés előtt is a tárgyalóasztalnál igyekeztek érvényt szerezni érdekeiknek, ám hiába. Ezért ősszel várhatóan újabb traktoros tüntetések várhatók a belga fővárosban.
Cseh Tibor András szerint az is elfogadhatatlan, hogy a Közös Agrárpolitikát politikai kérdéssé teszik, így akár a magyar gazdák támogatása is odaveszhet, ha Magyarország egy másik kérdésben vétózik, ami elfogadhatatlan. A Magosz főtitkára szerint ráadásul évek óta nincs szakmai vita a mezőgazdasági kérdésekben, így hatástanulmány nélkül engedték be az ukrán gabonát, vagy fogadták el a növényvédő szerek használatát korlátozó Green Dealt.
A bizottsági tervek ellen szerdán nemcsak Brüsszelben, de Budapesten is tiltakoztak a gazdák, ahol Papp Zsolt György, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) elnöke azt mondta, hogy az Európai Bizottság kiszivárgott tervezete, amely a 2027 utáni közös agrárpolitikáról szól, elvonja a forrásokat, ezzel tönkreteszi a vidéket, odaadja piacainkat és veszélyezteti a családjainkat kétséges eredetű élelmiszerekkel.
Az európai gazdák körében a legnagyobb felháborodást az váltotta ki, hogy a bizottság egy egységesített, úgynevezett „egyablakos” alapba terelné össze a jelenleg két pilléren (közvetlen támogatások és vidékfejlesztés) nyugvó KAP-forrásokat. Az agrárszereplők, különösen a Copa-Cogeca nevű ágazati ernyőszervezet, ezt a lépést veszélyes politikai hibának tartják. Szerintük ezzel a megközelítéssel az agrárpolitika lényege – a stabil élelmiszer-ellátás, a fenntarthatóság, valamint a vidéki gazdaságok jövője – kerülne veszélybe.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.