A Mol 567 forint osztalékot fizet az ezer forint névértékű törzsrészvényei után - döntött az energetikai társaság mai éves közgyűlése. Ez 17 százalékkal magasabb a tavalyinál, s a társaság ma délelőtti tőzsdei részvényárfolyama alapján közel 3,5 százalékos bruttó osztalékhozamnak felel meg. Osztalékfizetésre a Mol 55 milliárd forintot fordít, amit a társaság teljes egészében az eredménytartalék megcsapolásából teremt elő, miután a cég a magyar számviteli szabályok szerint 190 milliárd forintos veszteséggel zárta a tavalyi évet.
A nemzetközi számviteli szabályok szerinti veszteség még nagyobb, 324 milliárd forint lett, ez a Mol történetének legnagyobb éves negatív eredménye.A részvényesek felhatalmazták a Mol igazgatóságát, hogy legkésőbb 2017. október végéig saját részvényeket vásároljon, legfeljebb a jegyzett tőke 25 százaléka erejéig. Egyúttal a tulajdonosok a cég jegyzett tőkéjét 2,09 milliárd forinttal, 102,4 milliárdra szállította le amiatt, hogy visszahívták a Mol-részvényekre átváltható Magnolia-kötvényeket.
Az igazgatóságból Világi Oszkár, míg a felügyelőbizottságból (fb) Mosonyi György tagsága lejárt, ezért mandátumukat 2021. április 30-ig meghosszabbította. Ugyaneddig Ivan Miklos korábbi szlovák miniszterelnök-helyettes az fb-be és az auditbizottságba (ab) került, míg az fb-t tavaly április óta erősítő Szivek Norbert, a Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. vezérigazgatója az ab-ba, 2020. április 28-ig.
A több mint tízéves mélypontra zuhanó olajár miatt a 2016-os évet a Mol óvatosan tervezte - jelentette ki a közgyűlésen Molnár József vezérigazgató. A cég 30-50 dolláros olajárat és valamelyest csökkenő finomítói és vegyipari árrést feltételezve legalább 2 milliárd dollár adó-, kamatfizetés és értékcsökkenési leírás előtti eredményt (EBITDA) szeretne elérni az idén.
Molnár szerint a cél javítani a Mol eredményességét, készpénztermelőképességét, ami fedezetet nyújt az osztalékra és a beruházásokra. Beruházásokra a Mol 1,3 milliárdot fordítana 2016-ban, valamelyest kevesebbet a korábban tervezettnél. Ennek több mint a fele a kereskedelembe és finomításba kerülhet, melytől a Mol 1,2-1,3 milliárd EBITDA-t és több mint 500 millió dollár készpénztermelést vár.
Ebben a szegmensben a cég folyamatosan keresi az organikus növekedési lehetőségeket. A Mol kutatási-termelési tevékenysége 35 dolláros olajár mellett lehet önfinanszírozó, a megtermelt pénzáramlásnak fedeznie kell a kiadásokat. Ehhez vissza kell fogni a beruházási tevékenységüket.
A magyarországi és horvátországi termelésének évek óta tartó csökkenését szeretnék megállítani az idén. Ezzel szemben a nemzetközi termelés növekedésére számítanak, alapvetően a brit mezők üzembe helyezése miatt. A Mol kutatási portfolióját szélesítené, elsősorban ott akarnak terjeszkedni, ahol már jelen vannak. A terjeszkedéshez alapot teremthet, hogy a nettó eladósodottsági ráta -- bár emelkedett a 2014-hez képest - 2015 végén is alacsony mértékű
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.