BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Épülhet Paks 2.

Szükség lesz állami pénzügyi támogatásra is a két új paksi atomerőműblokk felépítéséhez a beruházási terv szerint. Ezért a projekt csak akkor nem ütközik az uniós versenyszabályokkal, ha Magyarország eleget tesz az általa vállalt, szigorú feltételeknek is – derül ki az Európai Bizottság tegnap közzétett állásfoglalásából. Brüsszel nem tilthatja meg tagországainak egy erőmű építését, de a tagországoknak is be kell tartaniuk az EU játékszabályait.

A közlemény szerint az állami támogatás a projektnek a magánberuházók számára túl alacsony megtérülési rátájánál érhető tetten. Az emiatt keletkező esetleges piactorzulást Magyarország – vállalása szerint – három fő intézkedéssel mérsékeli. Egyrészt Paks 2. nyereségét csak a létesítmény üzemeltetésére, illetve Magyarország befektetésének megtérítésére fordítja. Másrészt az új blokkok üzemeltetője funkcionálisan és jogilag független lesz a Paksi Atomerőmű üzemeltetőjétől, az MVM Zrt.-től, illetve annak esetleges jogutódjától és más állami energetikai vállalatoktól. Végül az új blokk áramának legalább 30 százalékát az áramtőzsdén kell eladni, a többit árverésen. (A Paksi Atomerőmű áramának egészét az MVM csoport áram-nagykereskedő vállalata veszi meg.)

A brüsszeli jóváhagyással elindulhat a beruházás legfeljebb 80 százalékára kínált orosz hitel lehívása és a létesítésiengedély-kérelem összeállítása is. A paksi önkormányzat hozzáláthat 600-700 új lakás kialakításához az atomerőmű új blokkjain dolgozó szakértők és családjaik számára. 700 új lakás 60 négyzetméteres átlagterülettel és 200 ezer forintos négyzetméterenkénti árral 8,4 milliárd forintból hozható ki egy lapunknak korábban nyilatkozó szakértő szerint. A munkások és a műszaki szakértők elszállásolása kapcsán Paks és a vele társult 40 település felújított lakásokban és laktanyákban is gondolkodik.

A kormány számításai szerint Paks 2.-höz nem kell állami támogatás – reagált a bizottsági állásfoglalásra Aradszki András, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energiaügyekért felelős államtitkára. A Greenpeace másképp látja: szerinte az uniós közlés fényében nem lenne szabad megépíteni a két új atomblokkot. Már egy korábbi, a Greenpeace megbízásából készített tanulmányban is az áll, hogy Paks 2. üzemeltetését az államnak évente akár 285 milliárd forinttal is kellene támogatnia, a pénzt az adófizetők adnák össze. Nőne az orosz energiától való függésünk is. A fővállalkozó orosz Roszatom viszont üdvözölte az uniós bejelentést, mert indulhat a megvalósítás tevőleges szakasza. Magyarországon a legmodernebb, 3+ generációs orosz blokkok létesülnek.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.