Néhány napon belül Komáromban megkezdi az elektromos autóbuszok gyártását a kínai a BYD Company Ltd. leányvállalat – jelentette be Isbrand Ho, a BYD Europe ügyvezető igazgatója a keddi gyáravatón. A BYD a 2015-től 2018-ig tartó időszakban mintegy 20 millió eurót, 6,2 milliárd forintot fektet be az új létesítménybe. A beruházás határidőre és a tervezett költségvetésen belül valósul meg – emelte ki az igazgató. A gyárban körülbelül háromszáz főt foglalkoztatnak majd, és két műszakban évi négyszáz elektromos buszt fognak összeszerelni. Az itt gyártott buszokat Európába fogják exportálni, de a magyarországi közlekedési vállalatokkal is együtt akarnak működni – mondta Isbrand Ho.
Az üzemben kezdetben városi és távolsági közlekedésre szánt elektromos buszokat gyártanak, de a közeljövőben más termékeket is felvesznek majd a kínálatba, többek között elektromos villás targoncákat, később pedig könnyű haszongépjárműveket.
A több mint 66 ezer négyzetméteres komáromi komplexum csupán az első a BYD Európába tervezett gyártólétesítményeinek sorában. A társaság alig két héttel ezelőtt jelentette be egy buszgyártásra alkalmas, nyolcvanezer négyzetméteres helyszín megvásárlását a Párizstól északra fekvő Beauvais-ban. A későbbiekben oda és az Egyesült Királyságba is szállítanak alvázszerkezeteket, amelyeket beépítenek az ott készülő, például emeletes buszokba – mondta az igazgató. Az elektromos buszok létjogosultságát jelzi – tette hozzá –, hogy a városok környezetszennyezésében nagy szerepük van a dízelüzemű közúti járműveknek.
A BYD Magyarország központi elhelyezkedése miatt telepedett le Komáromban, de az is szerepet játszott a döntésben, hogy a régió jelentős múlttal rendelkezik a buszgyártás területén, és a magyar kormány ismét erősíteni kívánja ezt az ágazatot – mondta Isbrand Ho.
A világ legnagyobb elektromos buszokat gyártó vállalatának Magyarországon lesz az első saját tulajdonban lévő európai buszgyára. Óriási verseny zajlott a beruházásért, a Magyarországon működő vállalatok viszont jó referenciát jelentettek a döntéskor. A kormány 925 millió forint vissza nem térítendő támogatást nyújt a komáromi beruházáshoz – mondta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, aki bízik abban, hogy idővel a beruházás bővítéséről is tárgyalhatnak a céggel.
Most tehát egy újabb kínai cég telepedett le Magyarországon, ezzel tovább növelve a kínai befektetések értékét, ami 4,1 milliárd dollár. A kínaiak – a járműipar mellett – a többi között a vegyiparban és a logisztikai területen vannak jelen. Magyarország a kínai befektetések célországa a régióban, cégeik több mint hétezer munkahelyet teremtettek nálunk – hangsúlyozta Tuan Csie-lung, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.