BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A TACO sem elég, az EU lehet az első, akivel szemben Donald Trump nem lép hátra a vámháborúban

Egyes elemzők nem osztják az optimizmust. A fenyegetés ezúttal talán nemcsak tárgyalási taktika, és a harmincszázalékos vám ottragad az EU nyakán.

Alábecsülhetik a befektetők Donald Trump amerikai elnök eltökéltségét arra, hogy valóban beváltja legújabb fenyegetéseit, és 30 százalékos vámok lesznek érvényesek az Európai Unióból érkező termékekre augusztus 1-jétől – figyelmeztetnek piaci megfigyelők.

Európai Unió, EU, szankciók, vámok
Maradhatnak az EU-ra kivetett 30 százalékos vámok / Fotó: Shutterstock

Az európai piacok alig reagáltak Trump hét végi bejelentésére, a Stoxx 600 hétfőn, a levél kézbesítése napján 0,06, kedden 0,4 százalékkal gyengült, és csütörtökön délelőtt pedig már 0,74 százalékos pluszban volt.

A piaci mozgások elhanyagolhatók ahhoz képest, milyen mélyre rántotta a tőzsdéket az áprilisi „függetlenség napja”, amikor az elnök bejelentette a kölcsönös vámokat. Akkor három nap alatt 

  • 2,7, 
  • és 4,5 százalékot 

zuhant a Stoxx 600, pedig az EU-t „csak” 20 százalékkal fenyegette meg Trump.

Az ok részben a TACO; ez a Trump Always Chickens Out rövidítése, ami magyarul annyit tesz, hogy Trump mindig meghátrál induló pozíciójához képest. A befektetők készpénznek veszik, hogy ez a továbbiakban is így lesz, így 

azzal a magabiztos hittel kereskednek, hogy a vámfenyegetés csak tárgyalási taktika.

„A befektetők egyszerűen nem aggódnak az újabb vámfenyegetések miatt” – erősítette meg a CNBC-nek Michael Field, a Morningstar európai piacokkal foglalkozó stratégája. „Ezt persze önelégültségnek is be lehet tudni, de az elmúlt hónapok tapasztalatai azt mutatják, hogy a vámfenyegetések eddig csak arra szolgáltak, hogy az embereket a tárgyalóasztalhoz ültessék, és még nem váltak működő politikává” – tette hozzá.

Ezek a vámok nem csupán fenyegetések lehetnek

Vannak azonban elemzők, akik szerint a befektetők ebben az esetben tévednek. „Komolyan úgy hiszem, hogy ezeket a vámokat végül majd bevezetik. Nem hiszem, hogy az EU olyan könnyen engedni fog, mint ahogyan azt Trump reméli” – utalt a készülő brüsszeli ellenlépésekre Anthony Esposito, az AscalonVI Capital ausztrál befektetési tanácsadó cég alapítója és vezérigazgatója.

vámok
Brüsszel készül az ellencsapásra is / Fotó: Northfoto

„Ez a forgatókönyv valószínűleg hozzájárul a globális GDP-növekedés csökkenéséhez, ráadásul egy olyan időszakban, amikor az EU legnagyobb gazdaságai közül sokan történelmi szinten magas államadóssággal küzdenek” – figyelmeztetett.

Európai tisztviselők még reménykednek a kétoldalú kereskedelmi megállapodásban, de azt is világossá tették, hogy az EU kész ellenintézkedésekkel megtorolni, ha gazdasági érdekei sérülnek a vámok miatt, bár a nukleáris opciót, a gazdasági kényszerítés elleni eszközt (anti-coercion instrument – ACI) még korainak tartják bevetni.

Az amerikai kötvénypiac mentheti meg az EU-t

Kevin Yin, az arizonai Phoenixben működő Asterozoa Capital befektetésekért felelős alelnöke is úgy véli, 

ezúttal nagyobb rá az esély, hogy Trump valóban beváltja a fenyegetését,

mert történelmi csúcsok közelében vannak a New York-i tőzsdeindexek, és a piac nem különösebben izgatja magát a vámháború miatt.

Szolgált azonban ellenérvvel is, hogy fokozza a bizonytalanságot. Emlékeztetett, hogy Trump és Scott Bessent pénzügyminiszter egyre nagyobb érzékenységet mutat a kötvénypiac iránt, és a hozamok közelmúltbeli emelkedése nyomást gyakorolhat az elnökre és csapatára annak érdekében, hogy visszalépjen.

vámok, vámháború
Európa is keresi az Amerikán kívüli kereskedelmi lehetőségeket / Fotó: AFP

A 30 százalékos vámok mindenesetre komolyan veszélyeztetnék az európai GDP-növekedést a következő néhány évben. „Ez talán nem lenne elég ahhoz, hogy teljesen elnyomja az európai részvényekbe való menekülést, de mindenképpen gyengítené Európa jelenlegi lendületét” – állítja Field.

Mindenki máshol keresi a kereskedelmi lehetőségeket

Dan Coatsworth, az AJ Bell befektetési elemzője egyetért azzal, hogy a magasabb vámok nagy akadályt jelentenének. „Európa idén erős teljesítményt nyújtott, annak köszönhetően, hogy a befektetők az Egyesült Államokhoz képest olcsóbb értékeltséget keresnek, valamint annak, hogy a német kormány nagyobb kiadásokat helyezett kilátásba olyan területeken, mint a védelem és az építőipar” – mondta a CNBC-nek.

A magas vámok azzal fenyegetnek, hogy elrontják ezt a bulit, és a befektetők kivonják a  profitot

– tette hozzá.

Anthony Willis, a Columbia Threadneedle vezető közgazdásza optimistább. Emlékeztetett, hogy az uniós exportnak csak mintegy 18-20 százaléka irányul az Egyesült Államokba, így a kereskedelem nagy részét nem fogják érinteni a Trump-kormányzat intézkedései. „Valójában úgy tűnik, hogy a mindenkire kivetett amerikai vámok miatt sok ország máshol keresi a kereskedelmi lehetőségeket” – hangsúlyozta.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.