BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Rossz viszonyban a bűnözés és a lakásárak

A környék adottságai 40 százalékban, a lakás jellemzői 60 százalékos arányban befolyásolják a lakások árát – hangzott el a lakásárak és a bűnözés kapcsolatát bemutató tájékoztatón. A bulinegyedben és a budai Várban látszik komoly ellentmondás az ingatlanárak és a bűnesetek száma között, mivel az árak annak dacára is kiugróan magasak, hogy kiugróan magas az ezer főre vetített bűnesetek száma is – állapította meg az Otthontérkép csapata, amely harmadik éve készíti el az ingatlanpiac bűnözési statisztikával kombinált „hőtérképét”. A turisztikailag frekventált városrészekben az éjszakai élet miatt torzul a bűnözési statisztika, ezt mégsem érzik veszélyesnek az ingatlanvásárlók, akik egy-egy terület elhelyezkedését és népszerűségét fizetik meg, amikor hajlandók ott drágábban vásárolni. A bűnözés és a lakásárak összefüggésének törvényszerűségei a részletekben mutatkoznak meg – jegyezte meg Kövesdi Gábor, az Otthontérkép csoport vezetője. A XIII. kerületben például három eltérő árazású rész van különböző közbiztonsági mutatókkal és árszinttel.

A vagyon elleni bűncselekmények visszaszorításáért – derült ki – a városrehabilitációval lehet a legtöbbet tenni, amely portaszolgálatos, térfigyelő kamerás belső tömbök megjelenését hozza. A Középső-Ferencváros tökéletes példa erre, a Józsefvárosban már vegyesebb a kép, ahol a Corvin sétány mentén kiépült új városrész terjeszkedésével párhuzamosan emelkednek a környékbeli átlagárak, noha még mindig rossz, de már csökkenő tendenciát jelez a bűnözési statisztika.

A bűnözési adatokat a kínálati átlagárakkal összevetve egyértelmű, hogy a települések többségében azokon a részeken van jelentős árnövekedés, ahol folyamatosan javulnak a mutatók, tehát kevesebb vagyon elleni bűn­eset történik – állapította meg az elemzés. Mester Nándor, az Otthontérkép szakértője rámutatott, hogy a megyeszékhelyeken jóval kevesebb az új lakásberuházás, mint Budapesten, de a vagyon elleni bűncselekmények száma csaknem mindenütt folyamatosan csökken. A lakásárak alakulása azonban nem egyenesen arányos a bűnözési mutatókkal. Példa erre Miskolc, ahol 2014 és 2016 vége között évente 20-40 százalékkal kevesebb betörés és rablás történt, a kínálati átlagár pedig 10 százalékkal magasabb most, mint 2014-ben. Eközben Győrben csaknem megháromszorozódott a betörések száma, viszont a lakások átlagos kínálati ára 20 százalékkal emelkedett.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.