Cégvilág

Fontos lépést tett a digitális egységes piac felé az EU

Az Európai Parlament óriási többséggel megszavazta azt az új jogszabályt, amely szerint a jövőben a fogyasztók szabadon választhatnak, hogy honnan rendelnek a neten, ugyanis állampolgárságuk, lakhelyük vagy tartózkodási helyük alapján nem tagadhatják meg tőlük a vásárlást és nem irányíthatják át őket az online kereskedők más weboldalakra. A kereskedőknek továbbá a más uniós országból származó vevőket ugyanúgy kell kezelniük, mint a belföldi vásárlókat – írja az Európai Parlament közleménye.

A jövőben a fogyasztók szabadon választhatnak, hogy honnan rendelnek a neten, ugyanis állampolgárságuk, lakhelyük vagy tartózkodási helyük alapján nem tagadhatják meg tőlük a vásárlást és nem irányíthatják át őket az online kereskedők más weboldalakra – erről szóló jogszabályt szavazott meg keddi plenáris ülésén az Európai Parlament (EP). Az új jogszabály azt is kimondja, hogy a kereskedőknek a más uniós országból származó vevőket ugyanúgy kell kezelniük, mint a belföldi vásárlókat.

Az erről szóló sajtóközlemény szerint egy uniós bizottsági tanulmány azt mutatta ki, hogy a felmérésben részt vevő weboldalak közel kétharmada nem engedte a más uniós tagállamból származó vevőket vásárolni, miközben az elmúlt tíz évben az interneten vásárlók száma Európában csaknem megduplázódott.

Az internetes vásárlás csaknem megduplázódott az EU-ban az utóbbi 10 évben
Forrás: AFP

A földrajzi korlátozás főleg a háztartási eszközöket rendelőket, az autót bérlőket, a hotelt foglalókat, a sporteseményekre és koncertekre szóló jegyek vásárlóit érintette hátrányosan.

Az 557 szavazattal 89 ellenében 33 tartózkodás mellett elfogadott jogszabály értelmében a vevőket a bank-, vagy hitelkártyájuk kibocsátási helye miatt sem lehet a jövőben hátrányosan megkülönböztetni.

A szabályozás azonban egyelőre nem vonatkozik a szerzői jogi oltalom alatt álló tartalomra, így az elektronikus könyvekre, a letölthető zenére, az online játékokra. Ugyanakkor az Európai Bizottságnak két éven belül meg kell vizsgálnia, hogy szükséges-e a törvényt ezekre is kiterjeszteni. Az audiovizuális és közlekedési szolgáltatások sem esnek a törvény hatálya alá.

Róża Thun (EPP, Lengyelország), az ügy jelentéstevője a következőket fűzte az új jogszabály elfogadásához:

Ez fontos lépés a versengő digitális egységes piac felé és komoly mérföldkő a vevőkkel szembeni diszkrimináció visszaszorításában, aminek nincs helye az egységes Európában. Most is bebizonyítottuk, hogy az EU képes az emberek mindennapi életét kedvezően befolyásoló eredményeket felmutatni.

A földrajzi korlátozást tiltó rendeletről az EP és a Tanács tavaly novemberben állapodott meg, a rendeletet most a Tanácsnak is formálisan jóvá kell hagynia és 9 hónappal azután lép életbe, hogy megjelent az EU Hivatalos Lapjában.

digitális diszkrimináció fogyasztók online kereskedelem földrajzi korlátozás egységes piac
Kapcsolódó cikkek