Cégvilág

A gyógyszer-azonosítási rendszer megcsapolja a gyártók nyereségét

Mintegy félmilliárd forintból megkezdte a nemzeti gyógyszer-azonosítási rendszer felállítását a Humvo nonprofit Zrt. A rendszer műszaki kiépítését, és a kapcsolódó technikai feladatokat a német tulajdonú Arvato Systems informatikai cég végzi – közölte a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége.

Az összes uniós tagállamot érintő szabályozás szerint 2019 februárjától a gyógyszergyártóknak a vényköteles gyógyszereket olyan biztonsági kóddal kell ellátniuk, amellyel a gyógyszer eredetisége már a gyógyszertári kiadás pillanatában ellenőrizhető – derül ki a Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége (Magyosz) közleményéből.

A kötelezettség teljesítéséhez szükséges, hogy a forgalomba hozatali engedélyre jogosult gyógyszerek minden egyes dobozának egyedi azonosítóját rögzítsék egy adatbázisban.

A rendszer felállítását a magyarországi gyógyszerellátási lánc képviselői által tavaly júliusban megalapított nonprofit szervezet, a Humvo végzi.

Kiemelték, hogy a szolgáltatás sikeres bevezetése függ a rendszerhez csatlakozó résztvevők együttműködésétől, amelynek érdekében a Humvo már megkezdte a kapcsolatfelvételt gyógyszertári számítógépes rendszerek üzemeltetőivel és a gyógyszer-nagykereskedelmi engedélyre jogosultakkal, az első szakmai találkozó április 4-én várható.

Forrás: AFP

Balogh Enikő Réka, a Humvo ügyvezető igazgatója közölte, hogy a rendszer folyamatos működtetése évente félmilliárd forintba kerül. A bevezetés, majd ezt követően a működtetés költségei a gyógyszer gyártóit és a forgalomba-hozatali engedélyek jogosultjait terhelik.

A szakember hozzátette, hogy az első felhasználók csatlakozása és a teszt időszak 2018 májusában indul, a fogyasztók az új típusú, egyedi azonosítókkal ellátott csomagolással először a 2019. február 9-ei indulást követően találkozhatnak.

Greskovits Dávid, a Magyosz elnöke kifejtette, hogy az egyedi azonosító rendszer bevezetésével összefüggő kezdeti beruházás kötelezettsége mintegy 20 milliárd forint ráfordítást igényel a szövetség tagvállalataitól, ebből a magyar kis- és közepes vállalatokra mintegy 3-3,5 milliárd forint teher hárul.

Hozzáfűzte, hogy a magyar gyógyszergyártók esetében ez a többlet beruházási igény nettó nyereség- és termelékenységrontó tétel, amely hatással lehet nem csak a jövőbeni beruházásaikra, de a K+F tevékenységüket is visszavetheti.

Az Arvato Systems az Európai Gyógyszer-azonosítási Szervezet által előminősített informatikai cég, amely 2013 óta foglalkozik gyógyszerhamisítás elleni rendszerek fejlesztésével. A Bertelsmann konszern tagjaként 3000 munkatársával több mint 25 európai helyszínen van jelen.

 

k+f gyógyszer-azonosítás Arvato Systems Magyarországi Gyógyszergyártók Országos Szövetsége Magyosz
Kapcsolódó cikkek