Egy kétéves kutatásban bebizonyosodott, hogy sok betegség előjele és rizikója kiszűrhető a szívműködés precíz megfigyelésével, a szív ugyanis mindenre reagál, és a teljes egészségügyi állapotról képed ad. A vizsgálatok megadták a pulzushullám-analízis kidolgozásához szükséges alapadatokat. A 2013–2015-ben végzett kutatás azonban nagyon drága és nehezen használható orvosi eszközöket igényelt. Ekkor vetődött fel az ötlete egy telemedicina-rendszer létrehozásának, amelynek segítségével mindenkinek elérhetővé válhat ez a vizsgálati módszer, mivel csak egy okostelefon, internetkapcsolat és egy kis méretű mérőeszköz szükséges hozzá.
„Rengeteg orvosi szakirodalom tanulmányozása és rendszerezése során összeálltak azok az algoritmusok, amelyekkel ki tudtunk dolgozni a pulzushullám-analízist és hozzá a programot. Ennek segítségével egy egyszerű, kétperces vizsgálatból harmincnál is több orvosi paramétert lehet kiolvasni, amely segíti a rizikófelmérést, a terápiát és a diagnosztikát” – mondta a Világgazdaságnak Kulin Dániel, az E-Med4All Europe alapítója és ügyvezetője, a telemedicina-fejlesztést végző társaság vezető orvosa.
Dániel édesapja Kulin Sándor szülész-nőgyógyász, aki sokáig a Kaáli Intézet meddőségi szakembereként dolgozott. Ott tapasztalta meg, hogy sok esetben a gyermekáldás elmaradásának okát nőgyógyászati és andrológiai okoknál jóval szélesebb körben kell keresni. A szív- és érrendszeri működés monitorozása megmutathatja, hol van a gond. Jellegzetes elváltozást mutatnak például a cukorbetegek és inzulinrezisztensek szívműködésének bizonyos paraméterei. A várandósság során is megfigyelhető bizonyos szívműködési paraméterek változása, amely a tudomány által leírt, kötött rendben zajlik. Ha nem az elvárt dinamikát látják az orvosok, az előre jelezhet a várandósság alatt később megjelenő betegségeket, problémákat. A rendszer segítségével csökkenthető a koraszülések aránya, s mivel segít több rendellenesség mielőbbi észlelésében, megelőzhető a súlyos problémák kialakulása. A kifejlesztett megoldás egyedülálló a világon.
A rendszert először a várandós nőknek tették elérhetővé PregnaScan néven, néhány kismama már használja, és megszülettek az első PregnaScan-babák is. Az orvoslás számos területén használható az eszköz, például szív- és érrendszeri betegségek esetén, de a sportorvosok is alkalmazhatják, ezenkívül megkönnyíti és hatékonyabbá teszi a gyógyszerkutatásokat. Az egészségügyi biztosítók számára is nagy lehetőség rejlik benne, mivel a biztosítók célja, hogy minél minőségibb ellátást biztosítsanak minél több embernek, és ezt szeretnék olcsóbban tenni, de úgy, hogy ne menjen a minőség kárára. Az eszköz használatának terjedésével az orvosok számára annyi hasznos adat keletkezik majd, amely a mesterséges intelligencia segítségével új irányokat tárhat fel az orvoslásban, kutatások ezrei számára nyújthat megbízható adatokat.
A telemedicina-rendszert 2016-ban kezdte kifejleszteni a startup háromfős magja, a szülész-nőgyógyász édesapa, frissen végzett orvos fia és egy digitalizációban jártas villamosmérnök. Ma már egy szoftvercéggel is együtt dolgoznak. A céget 2018-ban alapították egy holland angyalbefektető támogatásával, és tavaly decemberben léptek piacra. Januárban egy amerikai és egy argentin egészségügyi biztosító is elkezdett érdeklődni a magyar fejlesztés iránt, vélhetően a közeljövőben ők lehetnek az első fizetős vállalati ügyfelek. Az E-Med4All bekerült a Design Terminal három hónapos mentorprogramjába, ahol számos szakember segíti a cég fejlődését. A tervek szerint június végéig – a mentorprogram végére – legalább egy B2B partnerrel lesz aláírt szerződésük. További céljuk, hogy a közeljövőben pályázati támogatással kihelyezzék az eszközt húsz magyarországi védőnői praxisba, így nagyjából ötszáz kismamán tudnának méréseket végezni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.