Az állam 2021-ben csaknem 56 milliárd, 2022-ben pedig több mint 50 milliárd forinttal támogatja a MÁV-Start Zrt.-t az elővárosi vonalakra szánt, huszonegy KISS márkájú, 600 férőhelyes emeletes motorvonat megvásárlásában. Ez áll abban a megállapodásban, amelyet pénteken írt alá Mosóczi László, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) közlekedéspolitikáért felelős államtitkára, valamint Kerékgyártó József, a MÁV-Start Zrt. vezérigazgatója, aki még 2017 áprilisában írt alá keretmegállapodást a svájci Stadler Bussnanggal negyven KISS beszerzéséről. Ebből 19 szerelvényt a MÁV már lehívott mintegy százmilliárd forint értékben. A negyven vonaton együtt 24 ezer új ülőhely lesz, és mintegy 205 milliárd forintba kerülnek.
A beszerzések uniós forrásból történnek, de mivel a keret kimerül, a kormány novemberben úgy döntött, hogy a fennmaradó 21 motorvonatot állami forrásból kell mielőbb lehívni. „Az a cél, hogy a hazai támogatási szerződés egészét be lehessen forgatni a következő uniós ciklus forrásainak terhére” – magyarázta Mosóczi László. Az első nagy kapacitású jármű az idén nyáron elkészült, utasforgalmi próbaüzeme várhatóan jövő februárban kezdődik. A KISS-ek elsőként a legnagyobb forgalmú ceglédi és váci vonalakon futnak majd, az újabb ütemben beszerzendők pedig az Újszász–Szolnok, a székesfehérvári, a Győr–Hegyeshalom és a nyári főszezonban a Balaton déli partján lévő vonalon. A tervek szerint 2022 végétől a budapesti elővárosi forgalomban – a még villamosításra váró lajosmizsei szakasz kivételével – mindenütt korszerű FLIRT és KISS motorvonatok szállítják az utasokat.
„A karbantartást a keretmegállapodás szerint a próbaüzem alatt az átadásig a gyártó végzi, utána pedig a MÁV-Start szolnoki üzeme, a Stadler útmutatásai alapján és a betanítására támaszkodva. Ott ehhez további kisebb beruházásokra van szükség, amelyek részben már megtörténtek” – válaszolt a Világgazdaságnak Kerékgyártó József. Szerinte el kell gondolkodni a szolnoki karbantartó-kapacitás bővítésén is, amelynek a negyven KISS mellett további motorvonatokat is el kell látnia a társaság reményei szerint. Mosóczi László elmondta, hogy Magyarországon ebben az évtizedben több mint 1300 milliárd forintból valósultak meg uniós társfinanszírozású vasúti projektek. Az állam 2016 és 2024 között mintegy 1800 milliárd forintot fordít a már befejezett, kivitelezés alatt álló vagy előkészületben lévő vasúti beruházásokra.
Egy ülőhely létesítése
8,54
millió forintba kerül
az emeletes vonaton
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.