Cégvilág

Nincs hiány diákokból a munkaerőpiacon

Erősödött a verseny a diákok között a jó nyári munkahelyekért, de – néhány iskolaszövetkezet szerint – kevesebb pozícióra pályázhatnak.

A járvány sok diák munkavállalási tervét húzta keresztül, de a nyári időszak – amikor egyébként is többen dolgoznak – kedvező változást hozhat. Baksay-Szabó Ádám, az Y Generáció Iskolaszövetkezet igazgatósági tagja szerint több ezer diák keres munkát, de míg a korábbi években jellem­zően már áprilisban érdeklődtek, az idén csak jú­nius elejétől. Számuk a korábbi évekhez képest kissé nőtt – tapasztalta Tóth Tamara, a Job Force Iskolaszövetkezet vezetője –, de a beszűkült lehetőségek miatt aktívabbak is: egy állásra 30-40 százalékkal többen pályáznak. Tóth Tamara rámutatott, hogy a diák­foglalkoztatás együtt mozog a különböző gazdasági szektorok felnőttfoglalkoztatási trendjeivel, ezért például a turizmus és a vendéglátás területén erős a visszaesés. A könnyű fizikai munkák a legnépszerűbbek, mint az árufeltöltő és a hoszteszfeladatok, a legkevésbé pedig a mezőgazdaság keresett, főként azért, mert korán kell kelni. Órabérük a minimálbérhez igazodik, eszerint legalább bruttó 926 forintot keresnek, de Budapesten és a nagyobb városok környékén ennél jellemzően többet, 1000 és 1500 forint közötti összeget. Még többet kínálnak a mérnöki, pénzügyi és IT-területek, valamint a több nyelv ismeretét igénylő pozíciók, ezekben akár bruttó 2000 forint felett is lehet az órabér. A nagyváro­soknak diákmunka-szempontból is nagyobb a felvevőképességük, és 5-20 százalékkal magasabb bérek érhetők el. A munkát kereső diákok területi eloszlása megfelelő, sehol sincs hiány belőlük. Tóth Tamara szerint a mezőgazdasági munkákra, a hagyományostól eltérő munkaidőben végezhető feladatokra gyorsabban el tudnak helyezkedni a diákok, ám összességében némiképp csökkentek a lehetőségeik, főleg a 18 éven aluliaknak.

„Tavaly nyáron csaknem 300 ezer 15 és 24 év között fiatal dolgozott. Csak a Prohuman Diákmunkán keresztül több mint 11 ezer diák talált munkát, és bár az idén a járvány miatt csökkenés várható, még így is rengeteg lehetőség marad. A legnagyobb igényt a a vendéglátás és az irodai adminisztráció területén látjuk” – mondta Juhász Csongor, a Prohuman ügyvezetője. Továbbra is van igény a fiatalok munkájára, sőt a gyors változások miatt a diákmunka most fog igazán felértékelődni, hiszen a hagyományos, diákokat foglalkoztató iparágak mellett sok más területen is szükség van rájuk.

A nyári Diákmunka programban az idén 3 milliárd forintot biztosít az állam a 16 és 25 év közötti nappali tagozatos tanulók számára. Az Innovációs és Technológiai Minisztérium 21 ezer diák jelentkezésére számít. A tanulók a programban kétféle típusú – önkormányzati, valamint a mezőgazdaság, a turizmus és vendéglátás területén folytatott – munkára jelentkezhetnek. Mindkét esetben maximum két hónapra vállalhatnak munkát, de míg az előbbinél legfeljebb napi 6 órában, az utóbbinál napi 8 órában is dolgozhatnak. A napi 6 órás foglalkoztatás mellett a szakképzettséget igénylő munkaköröknél havonta bruttó 157 950 forintra, a szakképzettséget nem igénylő munkakörökben pedig bruttó 120 750 forintra számíthatnak.

Ezek is érdekelhetik