BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Gyors visszapattanást várnak az irodapiacon

A befektetői és bérlői bizalom visszatérésére számítanak már az év második felére az ingatlanpiacon a vakcinák megjelenésének, valamint a kormányok folyamatos gazdaságélénkítő tevékenységének köszönhetően – jelezte a Colliers Magyarország Kft. Ugyanígy vélekedik a világ legnagyobb ingatlan-tanácsadó vállalatának hazai szakértője, a CBRE Hungary üzletfejlesztési és kutatási igazgatója, Borbély Gábor is, aki szerint – mint azt a Magyar Közgazdasági Társaság ingatlanpiaci szekciójában is kifejtette – az egészségügyi válsághelyzet utáni gazdasági visszapattanás sokkal gyorsabb és dinamikusabb lesz, mint a 2008-as válság után.

Az átoltottsági ráta emelkedésével párhuzamosan megkezdődik a dolgozók visszatérése az irodaházakba, így a járványhoz kapcsolódó korlátozások miatt szükségszerű és általános home office hatására tavaly megfeleződött irodapiaci kereslet is felpörög majd. Mindezt még megelőzi egy lejtmenet, a járvány előtt épp csak karcolta az 5 százalékot a kihasználatlansági ráta, amely akár 10 százalékra is emelkedhet. A kínálat folyamatosan bővül a finiselő projektek révén, és az is jól látható, hogy a fejlesztők nem fékeztek, a kereslet megtorpanását átmenetinek tartják. Az irodapiacon közép- és hosszú távon a területigények növekedésével számolnak, méghozzá éppen a járvány generálta változások hatására. Megnő az emberek személyestér-igénye, és megváltozik a munkahelyekkel kapcsolatos elvárás, a várakozások szerint a koráb­biaknál sokkal hangsúlyosabbá válik a multifunkcionalitás.

A Colliers a befektetési aktivitások 50 százalékos növekedését várja az év második felében, arra alapozva, hogy a felmérések szerint a befektetők 98 százaléka a portfóliója növelésére készül. A magyar ingatlanbefektetési piacon idén jelentkezik például az az 500 millió eurónyi lezáratlan tranzakció, amely technikai okokból és az utazási korlátozások miatt tevődött át 2021-re – véli a CBRE szakértője, aki emiatt nem tartja mérvadónak a 2019-es 1,7 milliárd euróhoz képest mindössze egymilliárd eurós tavalyi forgalmat. A tranzakciók 60 százalékát az irodapiacon realizálták korábban, és ez várhatóan most is így lesz, az euróban számított bérleti díjak nyomán a kimutatott 6-8 százalékos hozam valódi vonzerő. Tavaly már csaknem elérte, az idén viszont egészen biztosan túllépi a négymillió négyzetmétert a budapesti modern irodaállomány teljes területe.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.