BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Von der Leyen kifizeti Donald Tuskot, az uniós költségvetés nagy nyertese Lengyelország lehet

Varsó örvendezik, miután az uniós költségvetés egyik nagy nyertese Lengyelország lehet a büdzsé tervezete szerint.

Lengyelország kapja a legnagyobb részt az új nemzeti és regionális partnerségi tervek keretében, amelyek a regionális, mezőgazdasági és migrációs alapokat fedik le. Az uniós költségvetés tervezete Varsónak érthetően igen, viszont Budapestnek és Berlinnek nagyon nem tetszik. 

Donald Tusk Ursula von der Leyen uniós költségvetés
Donald Tusk és Ursula von der Leyen – a következő uniós költségvetés nagy nyertese Lengyelország lehet / Fotó: ANP via AFP

Az Európai Bizottság 1,8 ezer milliárd eurós költségvetési javaslatán alig száradt meg a tinta, máris megindult a nemzeti matek. Lengyelország egyértelmű győztesként került ki az úgynevezett nemzeti és regionális partnerségi tervek alól — egy új, 865 milliárd eurós keret ez, amely egyesíti a mezőgazdasági, regionális és migrációs alapokat, és az új költségvetési tervek legnagyobb szeletét jelenti. 

  • Varsó ebből a keretből 123,3 milliárd eurót kap, 
  • több mint 30 milliárddal többet, mint a következő legnagyobb kedvezményezett, Franciaország.

Varsó ünnepel

A politikai tőke jelentőségét Lengyelország jobbközép kormánya sem hagyta figyelmen kívül. Piotr Serafin költségvetési biztos, aki maga is lengyel, csütörtök este vigyorgó szelfivideóban jelentkezett a bizottság székháza elől Adam Szłapka európai ügyekért felelős miniszter társaságában, dicsérve azt, amit 

„az EU történetének legnagyobb, legambiciózusabb költségvetésének” nevezett, és kijelentve, hogy „ennek Lengyelország lesz a legnagyobb kedvezményezettje”.

Szłapka, a Berlaymont irodaház üveghomlokzata előtt állva még oda is szúrt az ellenzékben lévő Jog és Igazságosság (PiS) pártnak, mondván, hogy a PiS kormányzása idején „Lengyelország kohéziós pénzei blokkolva voltak” — utalva a járvány utáni helyreállítási forrásokra, amelyeket a jogállamisági problémák miatt fagyasztottak be.

Donald Tusk miniszterelnök, aki otthon egy széttöredezett koalíció növekvő feszültségével néz szembe, kapva kap az EU-költségvetés adta alkalmon, hogy bizonyítsa: kormánya képes eredményeket felmutatni. Tábora gyorsan magának tulajdonította az érdemet a források feloldásáért és Lengyelország brüsszeli megítélésének helyreállításáért a PiS által okozott „sebek” után. A politikai haszonszerzés persze gyakran társul hazugságokkal, hiszen 

Lengyelország már korábban is messze legnagyobb kedvezményezettje volt az EU mezőgazdasági és regionális kifizetéseinek az előző, 2021-ben a PiS-kormány által elfogadott költségvetési ciklusban is. 

2021 és 2027 között Lengyelország megközelítőleg 112 milliárd eurót kapott folyó áron számolva.

  • A regionális kifizetések célja, hogy csökkentsék az Európán belüli gazdagabb és szegényebb térségek közti különbségeket; elosztásuk alapja a nemzeti és regionális fejlettségi szint. 
  • Az alapelv: a szegényebb országok és régiók a pénz nagyobb hányadát kapják. 
  • A mezőgazdasági kifizetéseket nagyrészt a művelés alatt álló termőterület nagysága alapján ítélik oda, ami a nagy agrárszektorral rendelkező országoknak kedvez.

A varsói üdvrivalgással szemben Budapest erősen kritizálta Von der Leyen büdzsétervezetét. Orbán Viktor magyar miniszterelnök a következő uniós költségvetést „ukrán mentőcsomagnak” nevezte. „Mi marad? Kevesebb, mint valaha. Ezt soha nem fogom támogatni” — mondta egy X-fiókján bejegyzésben. 

„Árulás” az új költségvetési struktúra

A nyers összesítéseken túl a bizottság tervei azt is jelzik, kiben bízik Brüsszel az érzékeny feladatok kezelésében. 

  • A migráció, a biztonság és a határigazgatás terén Németország (4,1 milliárd euró), 
  • Görögország (3,5 milliárd euró) és 
  • Spanyolország (3 milliárd euró) állnak az élen. 
  • Lengyelország 1,9 milliárd euróval Kelet-Európa legnagyobb kedvezményezettje ezen a téren.

Közben egyre nagyobb aggodalmat kelt a mezőgazdasági alapok integrálása a szélesebb nemzeti programokba. 

A javasolt költségvetés szerint a mezőgazdasági kiadások nominálisan több mint 20 százalékkal csökkennének: a jelenlegi ciklus 386,6 milliárd eurójáról 300 milliárd euróra, ami arra késztette az európai gazdálkodói szervezeteket, hogy „árulásnak” minősítsék az új struktúrát.

Noha Serafin ragaszkodik hozzá, hogy a közvetlen kifizetések a gazdáknak stabilak maradnak, sokan attól tartanak, hogy az infláció gyakorlatilag kiüresíti ennek a támogatásnak az értékét. 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.