BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Amerikai kongresszusi nyomás a techóriásokon: nemzetbiztonsági kockázatot látnak a mélytengeri internetkábelekben

Képviselők szerint Kína és Oroszország célzott műveletekkel veszélyeztethetik az internet globális infrastruktúráját. Egyre nagyobb a politikai nyomás a nagy amerikai technológiai cégeken, hogy számoljanak el a mélytengeri kábelek biztonságával.

Három republikánus amerikai képviselő hétfőn levelet küldött az Alphabet, a Meta, az Amazon és a Microsoft vezérigazgatóinak, amelyben a mélytengeri kábelek biztonságáról kérik számon a cégeket. A több mint 400 ilyen kábel a világ nemzetközi internetforgalmának kilencvenkilenc százalékát kezeli, így az infrastruktúra védelme nemzetbiztonsági kérdéssé vált Washington szemében – írta a Reuters.

Submarine,Cable,Inspection,Vessel mélytengeri kábel
Egyre nagyobb a politikai nyomás a nagy amerikai technológiai cégeken, hogy számoljanak el a mélytengeri kábelek biztonságával / Fotó: Korn Srirawan

A levelet John Moolenaar, a képviselőház kínai ügyekkel foglalkozó különbizottságának elnöke, valamint Carlos Gimenez és Keith Self, két republikánus albizottsági elnök írták alá. 

A dokumentum szerint a bizottságok azt vizsgálják, milyen mértékben próbálnak „ellenséges külföldi szereplők” – különösen Kína és Oroszország – nyíltan vagy rejtetten hozzáférni a kritikus pontokon sérülékeny infrastruktúrához.

A politikusok aggasztónak tartják, hogy a kínai érdekeltségű cégek – mint például a Huawei Marine, az SBSS, a China Telecom vagy a China Unicom – még mindig részt vesznek olyan kábelek karbantartásában vagy működtetésében, amelyekben a nagy amerikai technológiai vállalatoknak közvetlen vagy közvetett tulajdonrésze van.

A cégektől augusztus 8-ig várnak választ arra, hogy történt-e valaha gyanús hardveres beavatkozás, optikai jel lehallgatása, torzítása, vagy bármilyen más, szokatlan működési rendellenesség a karbantartási munkák során.

Ostrom alatt állnak a mélytengeri kábelek

A levél szerint egyre több bizonyíték utal arra, hogy Kína és Oroszország összehangolt akciókkal próbálja veszélyeztetni a tenger alatti infrastruktúrát – különösen a Balti-tengeren, az indo-csendes-óceáni térségben és más stratégiai régiókban.

Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) elnöke a múlt héten jelezte: az FCC új szabályokat fogad el, amelyek megtiltanák olyan kábelek csatlakoztatását az Egyesült Államokhoz, amelyek kínai technológiát tartalmaznak. Már 2020 óta több kábelprojektet is leállítottak amerikai szabályozói beavatkozással – például azokat, amelyek az Egyesült Államokat Hongkonggal kötötték volna össze.

A félelmeket valódi esetek is táplálják. 2024 novemberében két optikai kábelt vágtak el a Balti-tenger alatt, és a hatóságok szabotázs lehetőségét vizsgálják. Tajvan pedig 2023-ban azt állította, hogy kínai hajók rongálták meg a Matsu-szigetek internetelérését biztosító két egyetlen kábelt. Emellett a Vörös-tengeri húszi támadások következtében három kábel is megsérült, amely Európa és Ázsia között biztosította a kapcsolatot.

Veszélyben a tenger alatti kábelek: a geopolitikai feszültségek miatt egyre gyakrabban merül fel szabotázs gyanúja

Az óceánok fenekén lefektetett üvegszálas kábelek gyakran elszigetelt, de nyilvánosan ismert helyeken találhatók, ami könnyű célponttá teszi őket katonai támadások számára. A főbb kábelek tönkretétele azonban katasztrofális következményekkel járhat.

 

 

 

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.