Három republikánus amerikai képviselő hétfőn levelet küldött az Alphabet, a Meta, az Amazon és a Microsoft vezérigazgatóinak, amelyben a mélytengeri kábelek biztonságáról kérik számon a cégeket. A több mint 400 ilyen kábel a világ nemzetközi internetforgalmának kilencvenkilenc százalékát kezeli, így az infrastruktúra védelme nemzetbiztonsági kérdéssé vált Washington szemében – írta a Reuters.
A levelet John Moolenaar, a képviselőház kínai ügyekkel foglalkozó különbizottságának elnöke, valamint Carlos Gimenez és Keith Self, két republikánus albizottsági elnök írták alá.
A dokumentum szerint a bizottságok azt vizsgálják, milyen mértékben próbálnak „ellenséges külföldi szereplők” – különösen Kína és Oroszország – nyíltan vagy rejtetten hozzáférni a kritikus pontokon sérülékeny infrastruktúrához.
A politikusok aggasztónak tartják, hogy a kínai érdekeltségű cégek – mint például a Huawei Marine, az SBSS, a China Telecom vagy a China Unicom – még mindig részt vesznek olyan kábelek karbantartásában vagy működtetésében, amelyekben a nagy amerikai technológiai vállalatoknak közvetlen vagy közvetett tulajdonrésze van.
A cégektől augusztus 8-ig várnak választ arra, hogy történt-e valaha gyanús hardveres beavatkozás, optikai jel lehallgatása, torzítása, vagy bármilyen más, szokatlan működési rendellenesség a karbantartási munkák során.
A levél szerint egyre több bizonyíték utal arra, hogy Kína és Oroszország összehangolt akciókkal próbálja veszélyeztetni a tenger alatti infrastruktúrát – különösen a Balti-tengeren, az indo-csendes-óceáni térségben és más stratégiai régiókban.
Brendan Carr, az amerikai Szövetségi Kommunikációs Bizottság (FCC) elnöke a múlt héten jelezte: az FCC új szabályokat fogad el, amelyek megtiltanák olyan kábelek csatlakoztatását az Egyesült Államokhoz, amelyek kínai technológiát tartalmaznak. Már 2020 óta több kábelprojektet is leállítottak amerikai szabályozói beavatkozással – például azokat, amelyek az Egyesült Államokat Hongkonggal kötötték volna össze.
A félelmeket valódi esetek is táplálják. 2024 novemberében két optikai kábelt vágtak el a Balti-tenger alatt, és a hatóságok szabotázs lehetőségét vizsgálják. Tajvan pedig 2023-ban azt állította, hogy kínai hajók rongálták meg a Matsu-szigetek internetelérését biztosító két egyetlen kábelt. Emellett a Vörös-tengeri húszi támadások következtében három kábel is megsérült, amely Európa és Ázsia között biztosította a kapcsolatot.
Veszélyben a tenger alatti kábelek: a geopolitikai feszültségek miatt egyre gyakrabban merül fel szabotázs gyanúja
Az óceánok fenekén lefektetett üvegszálas kábelek gyakran elszigetelt, de nyilvánosan ismert helyeken találhatók, ami könnyű célponttá teszi őket katonai támadások számára. A főbb kábelek tönkretétele azonban katasztrofális következményekkel járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.