Megsínylette az átszervezést az Electrolux forgalma
Új projektjük középpontjában a termékfejlesztés és az új gyártástechnológia bevezetése áll.
GY. B.
2021.06.16, 20:21
Megosztom a cikket
Látható nyomot hagyott az Electrolux Lehel Hűtőgépgyár Kft. pénzügyi eredményein a porszívógyártás és a szabadonálló hűtőgépek gyártásának részbeni kiszervezése. A svéd anyacég a versenyképesség javításának igényével magyarázta a döntést, amely több szakaszos leépítést is magával hozott. Bár a társaság árbevétele az előző évi 203, 64 milliárd forintról 165,03 milliárdra csökkent tavaly, a korábbi 10,45 milliárd forintos veszteség 9,34 milliárdos nyereségbe fordult, köszönhetően annak, hogy
az Electrolux Appliances AB átvállalta a termelés átalakítása által okozott költségeket és veszteségeket.
A vállalat 2019. szeptember 10-én nemcsak a jászberényi átszervezést jelentette be, hanem azt is, hogy fejleszteni kívánja a magyarországi termelőtevékenységét. A csoportszinten 8 milliárd svéd koronás, azaz csaknem 280 milliárd forintos projekt itthon elsősorban a nyíregyházi telephelyet érinti, ahol jelentős beruházásokat terveznek 2025-ig a hűtőgépgyárban. A társaság idén májusi bejelentése szerint el is rajtolt
a projekt, amelynek a középpontjában a termékfejlesztés és az új gyártástechnológia bevezetése áll.
Fotó: Shutterstock
Az éves beszámolóból kiderült, hogy
a hazai Electroluxnál tavaly 5,3 milliárd forint értékű beruházásról döntöttek, s ebből 4,4 milliárdot műszaki berendezésekre fordítottak.
Ugyanakkor a mérleg fordulónapján a befejezetlen beruházások állománya elérte a 2,3 milliárd forintot.
A vállalat készleteinek értéke az egy évvel korábbi 14,5 milliárd forintról alig több mint 6 milliárdra csökkent az elmúlt évben. A saját termelésű készleteknél mintegy 5,8 milliárd forint köthető a porszívógyártás befejezéséhez, míg ehhez a tevékenységhez a vásárolt anyagkészletek csökkenése 2 milliárdos különbözetet magyaráz. A forgalom apadásával összhangban a 42,2 milliárd forintról 33,5 milliárdra estek a követelések is. Ezzel összefüggésben a termelési volumen csökkenésével a szállítóállomány is zuhant, 57,9 milliárd forintról 30,9 milliárdra.
Bár a struktúra változott, az Electroluxnál továbbra is erős láb maradt az export.
A 165 milliárd forint feletti tavalyi árbevételből több mint 120 milliárdot a kivitel adott. Svéd hátterű cégként aligha meglepő, hogy a skandináv országba irányult az értékesítés 34,2 százaléka. A teljes kivitel 83,8 százaléka köthető az EU-hoz, Svédország mellett a német, a holland, a francia és a lengyel piac is meghatározó. Svájccal az élen az eladások 11,8 százaléka nem uniós európai országokba ment, a fennmaradó 4,4 százalékért felelő nem európai piacok közül pedig a Koreai Köztársaság emelkedett ki.
Az irodista is kevesebb
A foglalkoztatottak átlagos statisztikai létszáma a bázisévhez képest tavaly a fizikai dolgozóknál 521 fővel csökkent, a szellemieknél pedig 38-cal. A részükre kifizetett bruttó bér 7,4, illetve 4,35 milliárd forintot emésztett fel. Tavaly 1746 fő alkotta a fizikai, 387 fő pedig a szellemi állományt.
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.