A készítményt a kérelem szerint endometriózis gyógyszeres vagy sebészi kezelésében korábban részesült fogamzóképes korú felnőtt nők esetében jelentkező, endometriózishoz társuló középsúlyos és súlyos fájdalom kezelésére használnák.

Fotó: Kallus György / Világgazdaság

Az EMA 2021 júliusában hagyta jóvá a RYEQO-t méhmiómák középsúlyos és súlyos tüneteitől szenvedő fogamzóképes korú felnőtt nők kezelésére.

Kulcsfontosságú innovatív készítményeink terápiás alkalmazási területének bővítése újabb lépéssel visz közelebb minket ahhoz, hogy kiteljesedjen vezető szerepünk a női egészség területén 

– mondta Orbán Gábor, a Richter Gedeon vezérigazgatója. Hozzátette, hogy jóváhagyás esetén ez a készítmény terápiás választási lehetőséget fog nyújtani számos, endometriózisban szenvedő nőnek.

A kérelmet két, 24 hetes, nemzetközi klinikai vizsgálat (SPIRIT 1 és SPIRIT 2) támasztja alá, amelyekben több mint 1200, endometriózishoz társuló, középsúlyos és súlyos fájdalomtól szenvedő nő vett részt. Emellett van egy 80 hetes nyílt kiterjesztett vizsgálat, ami a RYEQO hosszú távú hatásait mérte fel. Ezek az adatok a RYEQO-ról közel kétéves időszak alatt felgyűlt hatásossági és gyógyszerbiztonsági információit összesítik.

Az endometriózis

A reprodukciós korban lévő nők mintegy 10 százalékát érinti endometriózis. Számos, endometriózishoz köthető fájdalomban szenvedő nő tünetei a jelenleg rendelkezésre álló kezelésekkel nem enyhülnek, ami alátámasztja a kielégítetlen orvosi igény meglétét.

Az endometriózis egy olyan betegség, amelyben

a méh nyálkahártyájához hasonló szövet található a méhüregen kívül, leggyakrabban az alhasban, a medencében, a petefészkeken, a húgyhólyagon vagy a vastagbélen. 

Ez az endometriumhoz hasonló szövet a méhüregen kívül krónikus gyulladáshoz vezet, amely hegesedéseket és összenövéseket okozhat.

Az endometriózis tünetei között a fájdalmas menstruáció, a krónikus kismedencei fájdalom, a fájdalmas ovuláció, a nemi közösülés közben, vagy azt követően érzett fájdalom, az erős vérzés, a kimerültség és a meddőség is megtalálhatók. Az endometriózis az általános testi, mentális és társadalmi közérzetre is befolyást gyakorolhat.

Az endometriózishoz köthető fájdalom kezelésére első lehetőségként orális fogamzásgátlók, progestinek és egyéb, nem vényköteles, vagy vényköteles akut fájdalomcsillapító készítmények állnak rendelkezésre. Súlyosabb esetekben GnRH agonisták, mint például a leuprolide acetát használható rövid távú kezelésként.