Valahogy nem látszik a kakaóárrobbanás negatív hatása a Lindt & Sprüngli tavalyi teljesítményén, az erről kiadott szűk közleményük akár egy dicshimnusszal is felér. A patinás svájci csokoládégyártó óriás a március 4-én esedékes részletes gyorsjelentéséből előzetesen néhány adatot ragadott csak ki, ezekből pedig az szűrhető le, hogy a társaság árbevétele mindhárom nagy földrajzi régióban növekedni tudott.
A legalább egy éve már működő egységeiken és nagykereskedéseiken keresztül 7,8 százalékkal több édesipari terméket adtak el, mint 2023-ban. Teljes forgalmuk 5,47 milliárd svájci frank volt, ami nem sokkal, de elmaradt az LSEG 5,49 milliárd frankos elemzői konszenzusától.
Ezért a rekordmagas kakaóárak és a gyengébb fogyasztói hangulat okolható. okozott. Amíg a cukor európai beszerzési ára alacsonyabb lett az orosz–ukrán háború mellékszálaként az unió területére vámmentesen beengedett ukrán cukordömping miatt, addig a kakaó ára az elmúlt két év során közel megháromszorozódott. Mivel piaci enyhülésnek egyelőre nyomát sem látni,
ez a meghatározó költségelem továbbra is erős nyomást gyakorol a csokoládégyártók haszonkulcsára.
De nem mindenkiére, a Lindt & Sprünglinél úgy számoltak, hogy a tavalyelőtti 15,6 százalékról sikerülhetett 16 százalékra felsrófolni az üzemi profitmarzsot, azaz a költségek emelkedését egyfelől fogyasztói áremelésekkel, másfelől a költségek kordában tartásával ellensúlyozni tudták. Arról nem szól a fáma, hogy a megdrágult termékekből mennyiségben több fogyott-e vagy kevesebb.
Egyelőre úgy tűnik, hogy a Lindt bátran átháríthatja emelkedő költségeit a fogyasztóira, prémium kategóriás csokoládéikról nem szívesen mondanak le az emberek. Kérdés, hogy ez az üzleti politika meddig lehet sikeres.
Emlékezetes, hogy a szintén svájci élelmiszeripari óriás, a Nestlé sorozatos áremeléseivel a pandémia idején és azután is addig feszítette a húrt, mígnem az elpattant, s a fogyasztói tömegével tértek át a minőségben közel hasonló, de olcsóbb helyettesítő termékekre. Ez Mark Schneider vezérigazgató állásába került.
A Lindt vezetői ennél óvatosabbak lesznek, s nem vetik el a sulykot. Erre utal, hogy organikus bevételnövekedési terveiket a folyó üzleti évre 7 és 9 százalék közé teszik, üzemi haszonkulcsuknál pedig beérnék 40 bázispontos növekedéssel.
A kedvező kilátásokra reagálva a Lindt & Sprüngli tavalyi évben stagnáló részvényárfolyama 4,5 százalékkal erősödni tudott, így a zürichi tőzsdén egyetlen részvényért most 10 280 frankot kérnek, azaz 4 409 679 forintot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.