A török államfő, Recep Tayyip Erdogan videókonferencián egyeztetett Angela Merkel német kancellárral, s közölte, hogy országa az energiahordozó olyan igazságos szétosztásának a híve, amely minden érintett ország javára válik, továbbá Törökország és Ciprus török lakosságának jogait is védi.

Erdogan ugyanakkor rosszallását fejezte ki, amiért „Görögország és Ciprus görög vezetése, valamint a mögöttük álló országok olyan lépéseket tesznek, amelyek fokozzák a helyzet megoldatlanságát és a feszültséget” – írta az Anadolu török hírügynökség.

A török elnök leszögezte: elfogadhatatlan, hogy Görögország önző és jogtalan viselkedése némely országban támogatásra talál. Ismételten jelezte: „Törökország mindenkor és mindenhol meg fogja védeni jogait és érdekeit a nemzetközi jogot semmibe vevő kísérletekkel szemben.”

Fotó: Celal Gunes / Anadolu Agency / AFP

Erdogan végül elégedettségét fejezte ki a német kancellárnak az erőfeszítéseit illetően, mert „hozzájárulnak annak a problémának a megoldásához, amelyet Görögország és pártolói a regionális békét károsító lépéseikkel idéztek elő a térségben”.

Törökország és a szintén NATO-tag Görögország régóta vitatkozik a tengeri határokról, de az utóbbi években a Földközi-tenger keleti medencéjében felfedezett hatalmas földgázmezők még inkább kiélezték a feszültséget. Ankara kutató- és fúróhajói augusztus első felében kezdték újra a vizsgálódást a területen, amit nemcsak Görögország, hanem Ciprus is szuverenitása megsértésének tekint.

Miután a török hajók tevékenységét a haditengerészet védi, Görögország és szövetségesei, főként a franciák, ugyancsak megerősítették katonai jelenlétüket a területen. A török–görög tengerjogi vitában Németország próbál közvetíteni. Heiko Maas német külügyminiszter legutóbb augusztus 25-én járt Görögországban és Törökországban, hogy mindkét hivatali partnerével személyesen egyeztessen a kérdésről.

Hadgyakorlatokkal üzengetnek egymásnak a Földközi-tengeren

Közös hadgyakorlat zajlott augusztus végén Görögország, Ciprus, Franciaország és Olaszország részvételével a Földközi-tenger keleti medencéjében. Az athéni védelmi minisztérium tájékoztatása szerint a háromnapos légi és tengeri műveleteket Krétától és Ciprustól délre tartották. Törökország augusztus 10-én jelent meg a térségben Oruc Reis nevű kutatóhajójával és az azt kísérő hadihajókkal. A görög haditengerészet hétfőn, a török pedig kedden hajtott végre kisebb gyakorlatot Kréta szigetétől délre.