Négyéves mélypontra gyengült az orosz rubel dollárhoz viszonyított árfolyama szerdán, követve az olajárak lejtmenetét, ahogy a volatilis kereskedés és a kockázatvállalási kedv visszaesése súlyos csapást mért az orosz piacokra.
Az orosz fizetőeszköz az egyik legrosszabbul teljesítő deviza volt idén a dollárpárokban,
Szerda dél körül a dollárhoz képest 3,4 százalékos, az euróhoz képest pedig 3,5 százalékos mínuszban állt a rubel, amikor egy dollárért 77,99 rubelt, egy euróért pedig 85,78 rubelt adtak a moszkvai bankközi devizapiacon.
Az orosz olajexport számára irányadó nemzetközi ár, az észak-tengeri Brent nyersolaj jegyzése összeomlott annak nyomán, hogy a nagy olajexportáló országokat tömörítő OPEC+ csoport – amelynek Oroszország is tagja – nemhogy megegyezett volna a kitermelés még erősebb visszafogásáról, hanem még a jelenleg érvényes megállapodás márciusban lejáró hatályát sem hosszabbította meg március elején.
Fotó: Alexander NEMENOV / AFP
A Brent hordónkénti ára kevesebb mint felére csökkent, és szerdán további közel 5 százalékkal 27,31 dollárra süllyedt a jegyzés a legközelebbi, májusi határidős jegyzésekben.
Az orosz pénzügyminisztérium hordónként 42 dolláros árral számolt a költségvetés összeállításakor.
A rubel árfolyamának alátámasztására az orosz jegybank öt év óta először a múlt héten külföldi devizát adott el a bankközi piacon, és az elemzői várakozások szerint 6,0 százalékon hagyja az irányadó kamatot pénteken.
A moszkvai értéktőzsde irányadó indexei több éves mélypontra zuhantak szerdán. Eddigi napi mélypontján a dollárban számított RTS-index 848,31 ponton, 9,24 százalékos mínuszban állt, 2016 júniusa óta először csúszott le értéke a 900 pontos küszöb alá.
A rubelben számított MICEX-index kétéves mélypontra esett, napi minimumán 2120,76 ponton, 4,68 százalékos veszteségben állt.