Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az elismerést a 25 évvel ezelőtt forgatott magyar filmklasszikus, A napfény íze című filmje restaurált verziójának vetítése előtt vehette át a magyar filmrendező, akit a fesztiválközönség állva tapsolva fogadott.
A 87 éves Oscar-díjas rendezőt Thierry Frémaux fesztiváligazgató méltatta, kiemelve, hogy
A napfény íze „nagyon is aktuális, annak ellenére, hogy igazi filmklasszikus”.
Szabó István köszönőbeszédében emlékeztetett arra, hogy a Koncert című 16 perces diplomafilmjét 1962-ben meghívták Cannes-ba, s az alkotással elnyerte a legjobb rövidfilm díját.
Szabó István filmjei ötször szerepeltek a fesztivál versenyprogramjában, 1985-ben elnyerte a Zsűri díját (Redl ezredes) és 1986-ban a zsűri tagja volt.
A napfény íze felújított változatának vetítése előtt a rendező az MTI-nek elmondta, hogy sokaktól hallja, hogy „ez a film ma aktuálisabb mint korábban”, de szerinte ez a történelemnek köszönhető.
Szabó István magyar–osztrák–kanadai–német koprodukcióban készült
műve átfogó vízió a 20. századról, amelyet egy magyar zsidó család történetén keresztül mesél el.
A napfény íze operatőre Koltai Lajos, főszereplői olyan nemzetközi sztárok, mint Ralph Fiennes, Jennifer Ehle, Rosemary Harris és Rachel Weisz, producerei Andras Hamori és Robert Lantos voltak.
A film 1999-ben, a Torontói Nemzetközi Filmfesztiválon tartott világpremierjét követően három Európai Filmdíjat nyert,
A film 4K felbontású restaurálása, amelyet Cannes-ban láthatott először a közönség, a Nemzeti Filmintézet szakemberei és Koltai Lajos operatőr közreműködésének köszönhetően készülhetett el az elmúlt hónapokban.
A 78. Cannes-i Fesztiválra immár nyolcadik alkalommal hívtak meg magyar filmet
az emblematikus klasszikusokat bemutató válogatásába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.