BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok
null

Ekkora befolyásuk még nem volt a hollywoodi sztároknak – a világ tőlük vár segítséget

Trump váratlanul új vámot vetett ki, hogy megakadályozza az amerikai filmipar „gyors haldoklását”. Jon Voight Oscar-díjas színész azt állítja: ő javasolta az új vám kivetését.

Még hivatalba lépése előtt Donald Trump Hollywoodért felelős különleges megbízottá nevezte ki Sylvester Stallone, Mel Gibson és Jon Voight színész-rendezőket. 

Trump honors  medal to arts and entertainment figures, including author James Paterson and actor Jon Voigt
Trump a Nemzeti Művészeti Érdeméremmel tüntette ki Jon Voight színészt még 2019-ben / Fotó: AFP

Korábban a Világgazdaság az elsők között írta meg, hogy alig telt egy pár hónap, és Jon Voight és menedzsere már át is nyújtotta az amerikai film- és televízióműsor-gyártás fellendítését célzó elképzeléseket az elnöknek. Később Trump bejelentette, hogy

az Amerikai Egyesült Államok 100 százalékos vámot vet ki az országon kívül gyártott filmekre.

Howard Lutnick kereskedelmi miniszter az X-en azt írta, hogy már dolgoznak ennek megvalósításán. 

Nemrég az Oscar-díjas Jon Voight egy videónyilatkozatban közölte, hogy konkrétan ő vetette fel a más országokban készült filmekre kivetett vámok ötletét.

„Miután számos szórakoztatóipari vezetővel találkoztam, ajánlásokat terjesztettem elő az elnöknek bizonyos adózási rendelkezésekről, amelyek segíthetik az iparágat” – jelentette ki Voigh.

Megfogalmazása szerint az általa benyújtott elképzelés

segítené a film- és televíziós produkciókat, valamint a szeretett mozikat is, amelyek annyira fontosak az amerikai családi élmény szempontjából.

A The Hill beszámolója szerint a sztár a felvételen úgy fogalmazott, hogy Trump „szereti a szórakoztatóipart”, és Hollywoodot „nagyobbnak és nagyszerűbbnek” szeretné látni, „mint valaha”.

„Az iparágunk az elmúlt években jelentősen megszenvedte a nehézségeket, és sok amerikai elvesztette az állását a külföldre költözött produkciók miatt” – mondta Voight, s hozzátette, hogy „a helyzet nagyon súlyos”.

Azt is mondta, hogy Donald Trump „nagyszerű üzletember, vezető és gondoskodó ember, aki mindig a helyes dolgot teszi ezért az országért, az emberekért és szeretett szórakoztatóiparunkért”. 

Jon Voigh és csapata terve magában foglalja

  • az infrastruktúra-fejlesztések ösztönzését, 
  • az adózási rendszer átalakítását, 
  • a szakmai képzések támogatását,
  • a produkciós cégek hosszú távú munkáinak kedvezményekkel való ösztönzését.

Az elképzelésük célja, hogy kezeljék azt a helyzetet, hogy az USA államai egyre bőkezűbb adójóváírásokkal versenyeznek egymással, hogy magukhoz csábítsák a produkciókat, illetve segítenék Egyesült Államokat abban, hogy az országban tartsák a külföldre tervezett forgatásokat.

A vámról szóló részletek egyelőre nem ismertek, 

az sem világos még, hogy a streamingszolgáltatásokra és a mozikban vetített filmekre is vonatkozik-e, és az sem derült ki, hogy a gyártási költségek vagy a jegybevétel lenne a vám alapja.

Aggódik a nemzetközi filmipar, Magyarország is nehéz helyzetbe kerül?

A Reuters cikke szerint az ausztrál filmipar azt akarja, Mel Gibson győzze meg az amerikai elnököt, hogy vonja vissza a frissen bejelentett vámját, amely tönkreteheti az ország egymilliárd ausztrál dolláros (több mint 230 milliárd forint) filmes üzletágát. 

Ausztrália filmipara rengeteget keres azon, hogy nagy hollywoodi produkciókat forgatnak az országban: itt készültek a többi között a Star Wars előzményfilmjei.

Mel Gibsontól várja az ausztrál filmipar, hogy beszéljen Trump fejével
Mel Gibsontól várja az ausztrál filmipar, hogy beszéljen Trumppal / Fotó: AFP

Az iparági vezetők szerint a vámok számos munkahely elvesztését okoznák, felhajtanák a jegyárakat. Éppen ezért arra kérik az amerikai születésű Gibsont – aki Ausztráliában kezdte karrierjét –, hogy Trump tanácsadójaként győzze meg az elnököt, hogy gondolja át a döntését.

Remélhetőleg Mel Gibson, aki ezen a téren Trump egyik tanácsadója, azt mondja az elnöknek, hogy ez egy ostoba ötlet

– fogalmazott Kate Carnell, a Screen Producers Australia érdekvédelmi és szakmai szervezet elnöke.

Arra is kitért, hogy Mel Gibson idén Olaszországban tervez filmforgatást, amelyre hatással lehet az új vám. „Az, hogy Mel Gibson Olaszországban forgatja a filmjét, majd 100 százalékos vámot szabnak ki rá, miután Amerikában bemutatják, az egyszerűen abszurd” – jelentette ki Carnell. 

Az állami Screen Australia közlése szerint tavaly a külföldi produkciók költése a teljes ausztrál filmiparág egymilliárd dollárt elérő költésének a felét tette ki.

„A 100 százalékos vám pusztító lenne az ausztrál filmiparnak (…) rengeteg munkahely veszne el, nehéz is lenne számszerűsíteni” — mondta Carnell. 

Korábban Káel Csaba filmügyi kormánybiztos a Világgazdaságnak azt mondta, hogy mérföldkő volt a 2023-as év a magyar filmipar szempontjából: az iparág volumene, azaz 

a filmipari költés megközelítette az 1 milliárd dollárt. Ez az összeg 2018 óta növekedett ötszörösére. 

„Ma Magyarországon egyedülálló és sokszínű épített környezet, filmgyártásbarát adminisztráció, jó közbiztonság, világszínvonalú stúdiók és szakemberek várják az alkotókat, és a legfontosabb a filmipari adókedvezmény, melyet elsőként vezettünk be a régióban, éppen húsz évvel ezelőtt” — foglalta össze a kormánybiztos.

Eddig sem a Nemzeti Filmintézet, sem a kormány nem kommentálta Trump újabb vámjának a kivetését, azonban Orbán Viktor miniszterelnök korábban azt mondta, hogy van az amerikai elnökkel egy megállapodása. 

A magyar kormány több tagja is időről időre szóba hozta, hogy különmegállapodás születhet az Egyesült Államok és Magyarország között a gazdaság terén, erről azonban konkrétumot még nem árultak el. Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter februárban azt közölte, hogy Trump újraválasztásával új aranykor jöhet a magyar–amerikai kapcsolatokban.

Ajánlott videók

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.