Az átlagosnál hidegebb május és június dacára sem esett vissza nagy mértékben a termésmennyiség.
K. B. Z.
2020.08.03, 18:51
Megosztom a cikket
A legtöbb zöldségféle időarányosan jó képet mutat a földeken, de a melegigényesebb kultúrák megszenvedték a május–júniusi hidegebb éjszakákat – mondta a Világgazdaságnak Ledó Ferenc, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke.
Mindezek miatt az elmúlt évihez hasonló, átlagos évet zárhatnak a zöldségtermelők, ám ehhez az is kell, hogy a következő hónapokban ne érjék drasztikus időjárási hatások a még a földeken lévő zöldségeket.
Szabadföldön idén valamivel több, mint 80 ezer hektáron termelnek zöldséget, míg a hajtatott zöldségek termőterülete – üvegházban és fólia alatt – 3500 hektár körüli.
A május–júniusi hűvösebb éjjeleken leginkább az ipari paradicsom és a konzervuborka „fázott”. A FruitVeB adatai szerint az ipari paradicsom termőterülete 1600-1700 hektár az idén, az említett időjárási okok miatt a betakarítás kezdete augusztus közepére csúszik.
Ledó Ferenc szerint az előző évi 120 ezer tonnánál kevesebbet tudnak majd betakarítani a gazdálkodók. Étkezési paradicsomot manapság már alig termelnek szabadföldön, hasonlóan az étkezési paprikához, amelynek legfeljebb már csak a tizede az a mennyiség, amely nem üvegházban vagy fólia alatt terem.
Fotó: MTI Fotó: Rosta Tibor
A kedvezőtlen időjárás miatt a konzervuborka-termés egy része tönkrement, de ezeken a területeken a termelők újra vetettek, és tudták pótolni a kieső mennyiséget. A hagymaféléknek, a gyökérzöldségeknek és a káposztaféléknek összességében inkább kedvezett az időjárás.
A vöröshagymatermés tavaly 65 ezer tonna volt, az idén akár több is lehet, ha az időjárás nem szól közbe. Fokhagymából hétezer tonna körüli mennyiségre számítanak a szakértők.
A jó termés ígérete a hagymaárakon is látszik:
a NAIK Agrárgazdasági Kutatóintézet szerint július első felében a vöröshagyma 15-26, a lilahagyma pedig 18 százalékkal volt olcsóbb a nagybani piacon, mint egy évvel korábban. Ezzel szemben az uborkaárak 9-10 százalékkal magasabbak az idén.
A teljes cikket elolvashatják a Világgazdaság hétfői számában
Ne maradjon le a Világgazdaság híreiről, olvassa őket mindennap!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.