Nem változtatott az irányadónak mondott, de ezen funkcióját egyre kevésbé betöltő 0,9 százalékos kamatszinten a Matolcsy György vezette Magyar Nemzeti Bank (MNB) Monetáris Tanácsa. Ehelyett tovább csökkentették a 3 hónapos betétben elhelyezhető maximális összeget, de nagyobb mértékben, mint ahogy az elemzők prognosztizálták.
A félév végére a mostani 750 milliárd forint helyett már csak 500 milliárd forintot helyezhetnek el a pénzintézetek ebben az eszközben, miközben a szakértők 600 milliárdra számítottak. Ez azt jelenti, hogy az MNB a vártnál gyorsabban szorítja ki a bankokat ebből az eszközből. A lépés hatására a forint árfolyama gyengülni kezdett.
“A bankrendszeri likviditás elsősorban a lakossági devizahitelek forintosításához kötődő devizaswapok lejáratainak, valamint a lejáró állami devizakötvények forintból történő megújításának köszönhetően a második negyedévben a korábbiaknál nagyobb mértékben fog csökkenni. Ezért az utóbbi két negyedévben a betéti eszközből kiszorított likviditás mennyiségének szinten tartása és ezáltal a kialakított laza monetáris kondíciók fenntartása érdekében a Monetáris Tanács 2017. márciusi ülésén 500 milliárd forintban korlátozta a három hónapos betét 2017. második negyedév végén fennálló állományát” – közöle a MNB monetáris tanácsa.
Kiemelték: továbbá a jelenlegi futamidők mellett 6 és 12 hónapos lejáratú eszközökkel bővíti a forintlikviditást nyújtó swapeszközök körét. A Monetáris Tanács arra törekszik, hogy a három hónapos betétállományra bevezetett korlátozás hatékonyan fejtse ki az elvárt hatást.