BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Ebben a vármegyében igen olcsón lehet ingatlanhoz jutni – a román és az ukrán érdeklődőknek is feltűnt már

Az ingatlanárak tekintetében egyik legolcsóbb térségnek számít Békés vármegye, a határ menti ingatlanok jóval kevesebbe kerülnek, mint a román oldalon, ráadásul az Aradig tartó autópálya-kapcsolat miatt meg is érheti az ingázás. Az orosz–ukrán háború ugyancsak keresletnövelő tényezőnek bizonyult, az eladók fele euróban is közzéteszi a kínálati árat.

Formabontónak számít Békés vármegye ingatlanpiaca több szempontból is. Nem a székhelye, Békéscsaba a legdrágább, hanem Gyula, amely üdülő, illetve fürdőváros – ismertette lapunk megkeresésére Balogh László, az Ingatlan.com vezető gazdasági szakértője.

Gyula, 2024. április 9.Az Élővíz-csatorna Gyulán 2024. április 9-énMTI/Czeglédi Zsolt
Békés vármegyében az albérletpiacon Gyula a legdrágább 165 ezer forintos havi átlaggal / Fotó: Czeglédi Zsolt / MTI

Az eladó ingatlanokra Gyulán jelenleg 417 ezer forint az átlagos négyzetméterár, míg Békéscsabán 400 ezer forint, amivel az egyik legolcsóbb megyeszékhelynek számít, maga a vármegye pedig az egyik legolcsóbbnak. A másik ilyen vármegye Nógrád, amely térség bőven rejt felfedezhető értékeket.

Békés vármegyében mindössze 

hét település van, ahol 200 ezer forintnál magasabbak az átlagos négyzetméterárak

– mutatott rá a szakértő. Van néhány olyan település is, például Mezőgyán vagy Kunágota, ahol az átlagos négyzetméterárak alig érik el az ötvenezer forintot. A gyakorlatban ez úgy mutatkozik meg, hogy ebben a térségben találni száz négyzetméteres házat 3-4 millió forintért is, igaz, az ilyen olcsó ingatlanok vagy nem lakhatók, vagy pedig jelentős felújítást igényelnek. Összevetésül országos szinten van olyan (új építésű) ingatlan, amelynek egy négyzetmétere kerül nagyjából ennyibe. 

A román oldalon drágábbak a házak

Békéscsabán és Gyulán főleg házakból találni új építésűeket, az átlagos négyzetméteráruk pedig 700 és 800 ezer forint körül mozog, az új lakások piacán ezek sem számítanak drágának.

A térségi ingatlanpiac aktivitása egyébként elmarad akár csak a szomszédos Csongrád-Csanád vármegyétől is, Békés vármegyében jelenleg 2600 lakóingatlant kínálnak eladásra, ez 20 százalékkal több, mint tavaly júniusban. A szakértő megjegyezte, 

az alacsony árak egyben lehetőséget is jelentenek, méghozzá az ingázók számára.

Ugyanis a szomszédos romániai oldalon drágábbak a házak, Aradig pedig autópályán lehet eljutni.

A határ menti vásárlókkal az eladók is számolnak, és ehhez hozzátett az orosz–ukrán háború is – mutatott rá Balogh László –, minden második hirdetésben ugyanis euróban is feltüntetik a kínálati árat.

Házat lehet venni babaváróból

Az alacsonynak mondható kínálati árakból az is következhetne, hogy szinte minden békési településen elérhető legyen a falusi CSOK, azonban a hetvenötből „mindössze” 59 településen igényelhető ez a támogatásforma. Az ok igen egyszerű. A megyében kevés a település, és bőven van, amelyiket ötezernél többen lakják. Ám ez pont olyan térség, ahol akár babaváróból is lehet házat venni.

Ami pedig az albérletpiacot illeti, itt is Békéscsaba számít a legolcsóbbnak, a másik ilyen Salgótarján. Békéscsabán 85 ezer forint az átlagos havi bérleti díj, Orosházán 100 ezer, míg Szarvason 70 ezer – sorolta Balogh László. Itt is Gyula a legdrágább 165 ezer forintos havi átlaggal, az üdülővárosban nagyobb számban találhatók kiadó apartmanok, azokat pedig egy bizonyos bevételszint alatt nem lenne érdemes bérbe adni.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.