A debreceni közgyűlésen a leköszönő elnökségnek várhatóan éles szóváltások közepette kell beszámolnia arról, mit tett vagy nem tett azokon a fórumokon, amelyeken az ország hallgatóit képviseli. A HÖOK ugyanis nem csupán a parlament illetékes bizottságának, illeteve a szakminisztériumoknak a tárgyaló partnere, hanem tagja a rektori és a főigazgatói konferenciáknak és a különböző ifjúsági érdekérvényesítő testületeknek. Kucsera Tamás Gergely, a HÖOK jelenlegi elnöke nem jelölteti magát, úgy tudjuk, támogatói a Műegyetemen tanuló Almási Kornél mögé sorakoznak fel. Kihívója a vidéki egyetemeket (szegedi, pécsi és debreceni), valamint az ország több karát maga mögött tudó Jancsák Csaba, akit azok a hallgatói önkormányzatok (hök) is támogatnak, amelyek a HÖOK februári közgyűlésén éles pénzügyi-elosztási vitát követően egy időre felfüggesztették tagságukat.
A helyzetet bonyolította, hogy a közgyűlésen, a mandátumok átruházhatósága miatt -- vagyis az egyes karok a szavazatukat bárkinek átadhatták -- néhány ember kezében összpontosult a voksok többsége. A májusi közgyűlésre valamelyest oldódott a feszültség, részben amiatt, hogy a kiadási oldalon 26 millió forintot átcsoportosítottak a hökök támogatására, másrészt: megszüntették a mandátumok átruházásának lehetőségét.
A HÖOK "elődjének", az OFÉSZ-nek (Országos Felsőoktatási Érdekvédelmi Szövetség) a kilencvenes évek elején még csupán néhány milló forint volt az éves költségvetése, miközben néhány egyetem hökje -- a hallgatói normatíva elosztásának joga miatt -. már százmilliók fölött diszponált. Az OFÉSZ 1994-ben súlyos pénzügyi válságba került egy sikertelen kiállítás miatt, és a fiaskó következtében az OFÉSZ nemcsak az elnökségét, de a nevét is elvesztette: a következő évtől már a HÖKOSZ, azaz a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája szerepelt a hírekben, a Bokros-csomag -- és a 2000 forintos tandíj -- bevezetése után egyre gyakrabban.
A hallgatók abban az időben átlag 6500 forintot kaptak havonta az államtól. Ez az úgynevezett hallgatói normatíva, amelyből nemcsak az ösztöndíjakat, de a szociális segélyeket, a tanulmányi utakat, a hallgatói rendezvényeket és a hökök működését is finanszírozni kellett -. és kell a mai napig. 1995 tavaszán utcára vonultak a hallgatók, ősszel pedig két napig a Parlament előtt tüntettek. A demonstráció végén született megállapodást azonban különböző módon értékelték a hallgatók, ami nem csupán az elnökség lemondásához, hanem a HÖKOSZ szakadásához, a MEFHOSZ -. az egyéni belépésen alapuló Magyar Egyetemi és Főiskolai Hallgatók Országos Szövetsége .- megalakulásához vezetett.
A HÖKOSZ helyzetét egy átmeneti elnökség fél év alatt stabilizálta, ám nem sokkal később életbe lépett a felsőoktatási törvény újabb módosítása, amely nevesített egy új szervezetet: a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciáját (HÖOK). Egy ideig a két testület -. lényegében azonos elnökség mellett -. párhuzamosan tevékenykedett, végül a korábbit felszámolták. A HÖOK létrejötte anyagilag kedvezőbb helyzetbe hozta a hallgatói érdekképviseletet, a törvény kimondta: a HÖOK az összhallgatói normatíva -. az államilag finanszírozott képzésben tanuló diákok szorozva a havi 7000 forintos normatívával -. egy ezrelékét költségvetési támogatásként megkapja. Ezzel a pénzügyi gondokkal küszködő szervezet 10-12 millió forinthoz jutott. (Az állandó támogatás az idén már 22 millió forint körüli, köszönhetően a hallgatói létszám emelkedésének.)
Az országos érdekképviselet sokáig az alapító-ügyvivő -. később első elnök -. Fábri György aktatáskájában "működött", majd az ELTE-n kapott egy szobát, ahonnan néhány évre, egy nyolcadik kerületi bérlakás két helyiségébe, majd a Professzorok Házába és onnan a Ferenciek terére költözött. Jelenleg ismét a OM háttérintézményeinek helyet adó a Professzorok Házában működik a HÖOK.
Elnököt választanak maguknak a hallgatók A hét végén tartja tisztújító közgyűlését a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciája (HÖOK). A tanácskozás végére nemcsak az dől el, hogy kik képviselhetik a felsőoktatásban tanuló 250 ezer hallgatót, hanem az is: kik rendelkezhetnek a HÖOK évi 80.90 millió forintos költségvetése felett. Bajnai Zsolt-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.