BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Emelkedik a fiatalkori öngyilkosságok száma

A gyermek- és felnőttkori öngyilkosságok száma stagnál, de a fiatalkorúak között évről évre egyre többen vetnek véget az életüknek önkezükkel. A 18 éven aluliak által elkövetett öngyilkosságok mögött általában depressziós betegségek állnak, amelyek kialakulásában a családi kapcsolatok fellazulása, a növekvő teljesítménykényszer, valamint a médiából származó aggresszivitás játszanak szerepet.

A felnőttek és a gyermekek által elkövetett öngyilkosságok száma az utóbbi években stagnált, vagy enyhén csökkent, azonban ezzel a tendenciával ellentétes, hogy a fiatalkorúak között egyre gyakoribbá váltak a hasonló esetek. A gyermek- és fiatalkori öngyilkosságok számát tekintve Magyarország nem áll olyan rosszul, mint a felnőttek esetében, mert a 18 éven aluliak öngyilkossági gyakorisága nagyjából megegyezik a nyugat-európai országok átlagával -- állítja Buda Béla pszichiáter. Azonban ennek -- a szakértő szerint -- elsősorban az az oka, hogy a riasztó tendencia ellenére a "kemény" drogok még nem terjedtek el annyira, mint a fejlettebb országokban, s egyelőre viszonylag nehéz a lőfegyverekhez való hozzáférés is.
A fiatalkori öngyilkosságok mögött általában depresszió áll -- mondta Herczeg Ilona, az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézet (OPNI) gyermekosztályának főorvosa. A probléma kezelését nehezíti, hogy a fiatalkori depressziós tüneteket nehéz felismerni, s a gyógyítás is nehezebb, mint felnőtteknél, mert a fiatalkorban még nem fejeződött be a személyiség kialakulása, s erősebb a környezetnek való kiszolgáltatottság is.
A fiatalkori öngyilkosságok számának emelkedésében szerepet játszik a családi kapcsolatok fellazulása, s a család által közösen eltöltött idő folyamatos csökkenése is, amely a fiatalok otthoni kötődését gyengítheti el végzetesen. A depressziós állapot kialakulásához hozzájárulhat az általános gondolkodásmódra jellemző teljesítménycentrikusság is, amely az elvárások folyamatos növekedésében mutatkozik meg az iskolákban és otthon is. A fiataloknak egyre nehezebb feldolgozniuk a médiából származó agresszivitást is -- állítja az OPNI főorvosa.
A fiatalkori öngyilkosságok számának fiúk és lányok közötti megoszlása hasonló a felnőttkori arányokhoz. Az öngyilkossági kísérletek nagyobbik hányada a lányokhoz köthető, de a "sikeresen" befejezett kísérletek többségét a fiúk követik el. A főorvos szerint ennek az az oka, hogy a fiúkban általában erősebb az agresszivitás és az indulati dinamika, s általában "hatásosabb" módszereket is választanak tettük elkövetéséhez.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.