Magyarország és Románia várhatóan még a héten eljuttatja az EU környezetvédelmi biztosához azt a közösen megfogalmazott levelet, amelyben 10 millió dolláros gyorssegélyt kérnek nyolc romániai ipari létesítmény biztonságának fokozására -- mondta Montskó Éva, Gönczy János tiszai kormánybiztos szóvivője. Az indítványról a kormánybiztos és a román környezetvédelmi minisztérium vízügyi igazgatójának múlt heti kolozsvári találkozóján született döntés.
A nyolc üzem között van az év eleji súlyos ciánszennyezést okozó Aurul, a kolozsvári S. C. Terapia S. A. nevű gyógyszeripari cég, valamint a Remin állami bányaipari vállalat hat üzeme. A Remin borsabányai üzemében következett be az a gátszakadás, amely a ciánszennyezést követő nehézfémszennyezést elindította. A borsabányai üzem a balesetet követően kapott ugyan 12,5 milliárd lej segítséget, de ebből az összegből csak az átszakadt gátat tudták helyreállítani, a további balesetek megelőzése szempontjából nélkülözhetetlen szivattyúk üzembe helyezésére nem volt elég a pénz. Nem jutott az összegből a többi Remin-üzem biztonságának növelésére sem.
Nem történtek komoly fejlesztések a baleset óta az Aurulnál sem, amely a biztonsági garanciák hiánya miatt a baleset óta nem kapott végleges működési engedélyt, de nyár óta ideiglenes engedéllyel technológiai üzemelési próbákat tart, ami -- a román sajtó szerint -- gyakorlatilag egyenlő a működés újraindításával. A tiszai kormánybiztos szóvivője szerint a cég csak akkor működhetne biztonságosan, ha a nagybányai üzem területén egy olyan ciántalanító rendszer üzemelne, amely szükségtelenné tenné a balesetveszélyes zagytárolók és ülepítők működését.
A Magyarország, Románia, Szlovákia és Ukrajna között folyó rendszeres tárgyalásokon magyar szorgalmazásra folyamatosan napirenden van egy egységes megfigyelő-ellenőrző rendszer kiépítésének terve -- mondta Montskó Éva. A többi fél elvben támogatja a kezdeményezést, de konkrét megállapodás még nem született, s pontos számítások sem készültek az ellenőrző rendszer kiépítésének költségeiről.
Nem csökkent a balesetveszély a Tisza vízgyűjtőjén A héten Magyarország és Románia közös indítvánnyal fordul az Európai Unió környezetvédelmi biztosához, amelyben 10 millió dolláros gyorssegélyt kérnek nyolc romániai ipari létesítmény biztonságának növelésére. A kiemelten balesetveszélyes üzemek többségénél az év eleji cián-, majd nehézfémszennyezés óta nem végeztek olyan fejlesztéseket, amelyek a további balesetek megelőzését szolgálnák. Munkatársunktól-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.