A költségvetéshez benyújtott módosító indítványok közül csak azt a nyolcvanat fogadta el a kormánypárti többség, amelyet a kabinet is támogatott. Ezt megelőzően az MSZP kivonult az ülésteremből, arra hivatkozva, hogy az államháztartási törvénynek a kétéves költségvetés kivitelezését lehetővé tevő korrekcióját -- az 1999. évi zárszámadás keretében -- elfogadta ugyan a parlament, de még nem hirdethették ki azt. A költségvetés részletes vitáját jövő héten a fejezeteken belüli átcsoportosításokról folytatják, a zárószavazás pedig december 19-én esedékes. A kormánypártok értékelése szerint azonban a keddi döntésekkel lényegében már elhárultak az akadályok a kétéves büdzsé elfogadása elől.
Mától két új miniszter váltja elődeit. Fónagy János, a közlekedési és Turi-Kovács Béla, a környezetvédelmi tárca új irányítói kedden tették le miniszteri esküjüket és kapták meg az államfőtől kinevezési okmányaikat. A parlament kedden hozta létre 23. állandó bizottságát. A tevékenységét január 1-jével megkezdő informatikai és távközlési testület elnöke a fideszes Rogán Antal, alelnöke a szocialista Molnár Gyula és a kisgazda Kékkői Zoltán lett.
A Torgyán József által a parlamenti képviselők vagyongyarapodásának vizsgálatára kezdeményezett eseti bizottság szerdai vitájában nem derült ki egyértelműen, hogy a testület létrejön-e a későbbiekben. Az FKGP és a Fidesz képviselőinek hozzászólásai támogató jellegűek voltak, az MSZP és az SZDSZ viszont a kisgazda pártelnök házépítésével összefüggő elterelő hadműveletnek nevezte a kezdeményezést. Az MDF nem vett részt a vitában.
Az Országgyűlés csütörtökön integrációs vitanappal fejezte be e heti munkáját. Mádl Ferenc köztársasági elnök felszólalásában arra kérte a politikai pártokat, hogy az uniós csatlakozást ne használják fel szűk belpolitikai érdekek érvényesítésére. Az államfő kiemelte: számos ponton módosítani kell az alkotmányt, és több kétharmados törvényt is meg kell változtatni. Hosszabb távon nem tartható fenn az a helyzet, hogy bár Magyarország gazdaságilag kész az integrációra, az unió politikai intézményrendszerében mégsem foglalhatja el a helyét -- jelentette ki Orbán Viktor. A kormányfő reményét fejezte ki, hogy az EU-csatlakozásról szóló népszavazás ugyanolyan sikeres lesz, mint amikor a NATO-val kapcsolatban kellett erről dönteni. Az ellenzéki pártok szónokai az EU-országjelentésben megfogalmazott kritikák kapcsán bírálták a kormányt. Kovács László, az MSZP elnöke ugyanakkor leszögezte: az Orbán-kormány jó örökséget vett át ezen a területen is, és nem állítható, hogy elherdálta volna azt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.