BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Sokba kerül a szabadságvesztés

Miközben a jogalkotás szigorú szabályokkal igyekszik fellépni a bűnözéssel szemben és a bíráktól súlyosabb ítéleteket várnak a politikusok és a választók, a kriminológus arra figyelmeztet: egyetlen elítélt több mint egymillió forintjába kerül évente az adófizetőknek. A börtönök zsúfoltsága nem oldható meg újabbak létesítésével.

Október közepén a hazai büntetés-végrehajtási intézetek három híján 9800 férőhelyére 15 700 fogva tartott jutott. Bár a Venyige utcai előzetesház és a rövidesen működésbe lépő veszprémi börtön révén 1350 hellyel bővülnek, még így is igen zsúfoltak maradnak az intézetek. Úgy tűnik: a bűnözéssel szembeni erélyes fellépés szigorúbb szabályokat, elbírálást és több börtönt követel. Kerezsi Klára, az Országos Kriminológiai Intézet osztályvezetője szerint nem feltétlenül. A szabadságvesztés kimagaslóan a legdrágább büntetési nem -- nyilatkozta a Világgazdaságnak. Egy elítélt ellátása mintegy napi ezer forintba kerül, melyet egyéb költségek -- a bv-dolgozók illetménye, épület-karbantartási, üzemeltetési kiadások -- növelnek. A kriminológus számításai alapján két évvel ezelőtt például a börtönbüntetés végrehajtására elítéltenként évente 1 millió forintot fordítottak az adófizetők pénzéből. Egyetlen új börtönférőhely létesítése 10 milliót emésztett fel.

Mint mondta: részben elfogadhatók azok a felvetések, hogy az enyhe ítélkezés miatt növekedhet a bűncselekményekkel okozott kár is. Kétségtelen, hogy igen magas -- 1998-ban például 93 milliárd forintot tett ki -- a vagyon elleni bűncselekményekkel okozott kár. Ám -- mutatott rá a kriminológus -- a 93-ból 56 milliárd forint kárt ismeretlen tettesek okoztak, és a lopások 75 százalékának elkövetőjét nem találták meg. Ennek tükrében nehéz az enyhe ítélkezést okolni a bűnözés kedvezőtlen alakulásáért.

A szabadságvesztést a legsúlyosabb bűnök büntetésére kellene alkalmazni -- hangsúlyozta Kerezsi Klára. Ezzel szemben a börtönnépesség jó része betöréses lopás és lopás miatt -- többségük ugyanilyen bűncselekmény okán nem először -- tölti büntetését. Véleménye szerint bármennyi börtönt építenénk, valamennyi megtelne, nem feltétlenül azokkal, akik a legtöbb kárt okozzák. Legtöbbjük előbb-utóbb kikerül, és -- kellő segítség híján -- újabb bűncselekményt követ el.

A bűnözéssel szembeni kemény fellépés elve jól hangzik politikai kampányszlogenként, de nem helyettesítheti a büntető igazságszolgáltatás átgondolt reformját, amelynek sikeréhez elengedhetetlen a bűnmegelőzés rendszerének kialakítása -- mondta.

Évente több mint egymillióba kerül az adófizetőknek egy elítélt Miközben a jogalkotás szigorú szabályokkal igyekszik fellépni a bűnözéssel szemben és a bíráktól súlyosabb ítéleteket várnak a politikusok és a választók, a kriminológus arra figyelmeztet: egyetlen elítélt több mint egymillió forintjába kerül évente az adófizetőknek. A börtönök zsúfoltsága nem oldható meg újabbak létesítésével. Kende Katalin-->

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.