BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Változó retorika -- irányváltás nélkül

Ma lezárul az SZDSZ tisztújító küldöttgyűlését megelőző jelölési határidő. Az elnöki posztra pályázó két jelölt, Demszky Gábor és Fodor Gábor egyaránt megkapta az induláshoz szükséges támogatást, az ügyvivői testületbe (üt) jutásért pedig csaknem harmincan pályázhatnak. Az már korábban eldőlt, hogy a küldöttgyűlés napirendjén nem szerepel majd a Demszky Gábor által korábban szorgalmazott alapszabály-módosítás.

Az SZDSZ országos tanácsa (ot) még november 4-én döntött úgy, hogy a december 2--3-ai tisztújító-programalkotó küldöttgyűlés napirendjén ne szerepeljen a párt alapszabályának módosítása. Ezt megelőzően ugyanis Demszky Gábor és támogatói elálltak attól a szándékuktól, hogy a dokumentumban rögzíttessék: a párt mindenkori első számú vezetője szerezzen vétójogot az országos lista első harminc helyezettjének kijelölésére. A főpolgármester egyes hírek szerint korábban többek között ennek elfogadásához kötötte, vállalja-e az elnökjelöltséget, ám törekvése ellenérzéseket váltott ki -- állítják szabad demokrata politikusok. Hozzáteszik, Demszky Gábor elnökké választása és egy hozzá lojális üt kialakulása esetén úgyis meglesz a kellő beleszólása a választásokkal kapcsolatos stratégiai és személyi ügyekbe.



Időközben mindkét elnökjelölt megkapta az induláshoz szükséges támogatást a tagság részéről, így Fodor Gábor megmérkőzhet a posztért a főpolgármesterrel. Annak ellenére, hogy Demszky Gábor "fellépése" a párt tagságának, vezetésének és "értelmiségi támogatóinak" egy részében kritikát váltott ki, az általunk megkérdezett politikusok mindegyike gyakorlatilag biztosra veszi a győzelmét. Ugyanakkor egyre többen gondolják úgy -- köztük Magyar Bálint még hivatalban lévő elnök --, hogy a vezetőcserével nem következik be érdemi irányváltás az SZDSZ politikájában. A Világgazdaságnak a pártelnök úgy fogalmazott: az SZDSZ önálló liberális párt, nem tévesztendő össze sem a bal-, sem a jobboldal pártjaival. Mások ezzel összefüggésben felhívták a figyelmet arra is, hogy Demszky Gábor az utóbbi hetekben már kevésbé bírálja az MSZP-t, és egyre határozottabban támadja a Fideszt. Továbbá a küldöttgyűlésen olyan programot fogadnak majd el, amelyet a jelenlegi vezetés készített elő.



A jelölés határideje ma jár le, s a jelölteknek november 25-ig kell nyilatkozniuk arról, vállalják-e a megméretést -- mondta a Világgazdaságnak Horn Gábor. A küldöttgyűlés előkészítéséért felelős ügyvivő jelezte, a jelöltállítás megszigorított feltételei miatt valószínűleg harmincnál kevesebben pályázhatnak üt-tagságra. A testületben információink szerint várhatóan nem vállalnak szerepet olyan ismert politikusok, mint Magyar Bálint, Kuncze Gábor, Pető Iván és Haraszti Miklós. Az azonban jelzésértékűnek tűnik, hogy a párt fővárosi választmánya -- tegnapi közleménye szerint -- a budapesti listán Szent-Iványi Istvánt, Bőhm Andrást, Zwack Pétert, Rajk Lászlót, Hack Pétert és Ungár Klárát, a vidéki listán pedig Sértő-Radics Istvánt, Czuczi Mihályt, Wekler Ferencet, Kovács Kálmánt, Kis Zoltánt és Dióssy Lászlót jelölte üt-tagnak.


Tisztújítás az SZDSZ-ben: ma jár le a jelölési határidő Ma lezárul az SZDSZ tisztújító küldöttgyűlését megelőző jelölési határidő. Az elnöki posztra pályázó két jelölt, Demszky Gábor és Fodor Gábor egyaránt megkapta az induláshoz szükséges támogatást, az ügyvivői testületbe (üt) jutásért pedig csaknem harmincan pályázhatnak. Az már korábban eldőlt, hogy a küldöttgyűlés napirendjén nem szerepel majd a Demszky Gábor által korábban szorgalmazott alapszabály-módosítás. MUNKATÁRSAINKTÓL-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.