Néhány fővárosi színidirektor kimutatása szerint a fővárosi teátrumok központi támogatása 2000-ben csupán 2,2 százalékkal nőtt (az országos átlag 5,2 százalék). Általában elmondható, hogy egy kezdő közalkalmazott színész fizetése 40-45 ezer forint, s csak a vezető színészek bére éri el a 150 ezret, bruttó. Igaz, a Nemzet Színészei havonta 500 ezer forintot kapnak, ők azonban mindössze tizenketten vannak. Nem kétséges, hogy a Nemzeti Színház Rt. igazgatója, Schwajda György által kiválasztott 12 művész megérdemli a magas havi összeggel járó díjat, vannak viszont még bőven, akik szintén megérdemelnének a mostaninál magasabb fizetést.
A világban sokfelé sikereket aratott Katona József Színházban 39 színész dolgozik közalkalmazottként vagy vállalkozói szerződéssel. Mint Téri Tibor ügyvezető igazgató lapunkat tájékoztatta, a pályakezdők 45 ezret kapnak -- ők nyolcan vannak. A 150 ezres fizetést szintén nyolcan vehetik át havonta a Katonában, ők a teátrum vezető színészei, de tegyük hozzá: a hazai színjátszás jeles művészei is. Hasonló a helyzet a Radnóti Színházban, ahol szintén 45 ezertől 150 ezerig húzódik a paletta. Csóti József gazdasági igazgató információi szerint tizenöt színész dolgozik a társulatban, kisebb részük közalkalmazottként, nagyobb részük vállalkozói szerződéssel. A 45 ezres kezdő fizetést ketten kapják, a 150 ezres legmagasabbat szintén ketten, ők Kossuth-díjas művészek. A színházban a támogatás reálértéke a tíz évvel ezelőttihez képest 35 százalékkal csökkent -- ez információink szerint nagyjából hasonló a többi fővárosi színházban is.
A 45 társulati tagot és évente átlagosan 50 vendégművészt foglalkoztató, a nagy színpadnak és 1100 fős nézőtérnek megfelelően általában sokszereplős darabokat játszó Vígszínház a kezdőknek a minimálbért fizeti. A több éve a pályán lévő, elismert művészek 80-100 ezer forintot kapnak havonta -- mondta Lázár Egon gazdasági igazgató. Az országos elismertségnek örvendő sztárok gázsija havonta hét előadás mellett eléri a 160 ezer forintot a Szent István körúti teátrumban. A társulati tagok az előadások számától függetlenül megkapják a fix fizetésüket, sőt a 13. havi bért is. Arra a fölvetésre, hogy a fővárosi színészeknek több lehetőségük lehet a mellékes bevételekre, Lázár Egon úgy reagált: amióta a magyar tévéjátékok gyártása gyakorlatilag leállt, a mozifilmeké stagnál, a szinkronstúdiókban pedig félamatőröket alkalmaznak költségkímélés címén, igencsak szűk a fővárosi színészek mozgástere.
De általában vidéken sem jobb a helyzet. Az öt játszóhelyű miskolci Nemzeti Színház például Hegyi Árpád Jutocsa igazgató elmondása szerint az ország legalulfinanszírozottabb teátruma. Pedig a miskolciak szeretik a színházat, ám a város maga szegény. Miközben naponta három helyszínen tudnak játszani, a társulat mindössze 40 fős. A rendkívül alacsony költségvetés miatt csak ritkán hívhatnak népszerű fővárosi színészt egy-egy szerepre, hiszen prózai darabban a vendég gázsija főszerep esetén 15-20 ezer, operában 25 ezer körül mozog. A miskolci művészek gyakran tényleg méltánytalan haknikat kénytelenek vállalni, hiszen a vezető színészek 80-100 ezer forintot keresnek színházukban, de az átlagos színészfizetés is csupán 60 ezer forint, megint csak bruttó.
A legutóbbi években több előadással is komoly szakmai és közönségsikereket aratott a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház, amely megyei fenntartású, 30 színészt foglalkoztató műhely. A teátrum színészei közalkalmazottként általában minimálbért kapnak, s csak egy-egy esetben haladja meg havi fizetésük a 40 ezer forintot -- mondta lapunknak Máté Endre gazdasági vezető. A vállalkozóként foglalkoztatott vagy már nem kezdő, szakmailag elismert színészek fizetése két részből áll: a minimálbérből és az azzal körülbelül azonos mértékű vállalkozói díjból. Pluszbevételhez a havi teljesítményüktől függően juthatnak a művészek: ha havonta hat előadásnál többször lépnek fel, akkor fejenként 1--3 ezer forint jár nekik előadásonként. Ahhoz, hogy valaki 50 ezer forintos havi pluszjövedelemhez jusson, egyszerre öt-hat darabban kell játszania, havonta 28 alkalommal fellépnie.
A vidéki színészeknek szinkronizálásra sincs lehetőségük, ők aligha hallhatók tévésorozatok magyar hangjaiként. Kiegészítő keresetre színházon kívüli, gyermek- és zenés műsorokban nyílik lehetőségük, esetenként a helyi rádiónál reklámszöveget mondanak fel. Ha körülbelül 40 perces műsort adnak, átlagosan fejenként 15 ezer forintot tudnak megkeresni, s ez csaknem a színházi havi fix egy harmada.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.