A frakcióvezetők kilétével kapcsolatos döntés nem a házelnök, hanem az adott képviselőcsoport illetékességi körébe tartozik -- szögezte le az Országgyűlés elnökének szóvivője. A nyilatkozat azért vált szükségessé, mert a kisgazdapártban kialakult, a frakciószakadást előrevetítő helyzetben mind Bánk Attila, mind Torgyán József kísérletet tett arra, hogy a pártbeli viták eldöntésébe bevonja Áder Jánost.
Torgyán József tegnap az általa összehívott és a távol maradók által illegitimnek minősített frakcióülést követően bejelentette: ő a képviselőcsoport vezetője. Erről az egyébként határozatképtelen tanácskozáson -- a 42 kisgazda képviselő közül 25 volt jelen -- szavazni sem kellett. Torgyán József ugyanis egy 1998-as, a házelnöknek írt levélre hivatkozott. Ebben rögzítették: "miniszteri esküjének letétekor és annak érvénytartamára" a képviselőcsoport felmenti őt frakcióvezetői feladatainak ellátása alól.
Ugyanakkor a levélben az is szerepel: a házszabály alapján Bánk Attilát a képviselőcsoport megválasztotta vezetőjének. Torgyán József szerint semmilyen lépésre nincs szükség, a házelnök hivatalból, az 1998-as levél alapján tisztában kell lennie azzal, ő a frakcióvezető. Bánk Attila leszögezte: továbbra is magát tekinti a parlamenti frakci vezetőjének. Ha Torgyán József levélre való hivatkozása nem is lenne házszabályellenes, a "volt pártelnök" február 12-én közölte: minden frakciótisztségéről lemond -- állította Bánk.
Torgyán József leszögezte: ő csak március 1-jéig -- a Bánk Attila által összehívott frakcióülésig -- kíván a képviselőcsoport vezetője lenni, ekkor ugyanis újból Szentgyörgyvölgyi Pétert jelöli a posztra maga helyett. A politikus annak ellenére, hogy korábban szankciókkal fenyegette a tegnapi ülésről távol maradókat, az erre vonatkozó elnökségi határozat ellenére "moratóriumot hirdetett". Mint mondta, március 1-jéig "az FKGP képviselőcsoportjába várjuk mindazokat, akik a mi körünkben kívánnak tevékenykedni". A képviselők azonban leszögezték: semmiféle platform nemkívánatos a frakcióban. Március elsején, a frakcióülést követően újból összeül az elnökség, hogy döntsön az ott történtek fényében akár fegyelmi ügyekről is. A Várhelyi András, Horváth Béla és Bánk Attila ellen indult fegyelmi eljárások addig is érvényben vannak.
Torgyán József határozottan cáfolta Bánk Attila azon kijelentését, miszerint ő ki akarná vezetni a pártot a koalícióból. Bánk Attila szerint ezt Torgyán József oly módon valósítaná meg, hogy alkalmatlan, a Fidesz számára elfogadhatatlan személyeket jelöl agrárminiszternek, majd az elutasítás után a legnagyobb kormánypártot hibáztatva vonul ellenzékbe. Torgyán József tegnap a megjelent képviselők előtt elmondta: hétfőn este találkozott a miniszterelnökkel, és egyeztetett vele a jelöltről.
Az FKGP továbbra is több személyt lebegtet, részint az elutasítás elkerülése, részint a párt belső viszonyainak tisztázatlansága miatt. Több kisgazda politikus szerint Boros Imre veheti át a tárcát, és csak a politikai államtitkár személye kétséges, aki Bernáth Varga Balázs -- esetleges miniszterejelölt -- vagy Dán János lehet. Többen támogatnák Tamás Károly közigazgatási államtitkár kinevezését is, ám mint tegnap kiderült, az ezzel kapcsolatban küldött megyei elnökségek nevében írt faxok egy részét az FVM-ből indították.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.