A 2000--2004-re szóló Kultúra 2000 keretprogram fő célja, hogy az európai népek megismerkedhessenek egymás értékeivel, közös projekteken dolgozhassanak, s mindez segítse az európai népek egymás iránti toleranciáját, kölcsönös megértését. A keretprogram a határokon átnyúló, a cserén és együttműködésen alapuló kezdeményezéseket részesíti előnyben, amelyek elősegítik a közös kulturális gyökerek feltárását, a kulturális párbeszéd kialakítását, a kreativitás és a kulturális sokszínűség erősítését. Az ötéves keretprogramon belül minden esztendőben más-más prioritások szerepelhetnek a kiírásokban. Az átfogó keretprogram minden kulturális-művészeti területet felölel, kivéve a filmet, az audiovizuális médiát, amellyel a Média program foglalkozik.
Hazánkban már tavaly megkezdte működését a KultúrPont Iroda, hogy mostanra, amikor már hazai szervezetek, magánszemélyek is pályázhatnak, készen álljon az infrastruktúra és az adatbázis. Alapvető követelmény ugyanis, hogy a projektek megvalósításába több partnert kell bevonni, köztük minimum egy uniós tagországot, így fontos kiindulópont a sikeres partnerkeresés. A hazai KultúrPont adatbázisában már 1647 szervezetet vagy magánszemélyt regisztráltak. Mint Zongor Attila, az iroda vezetője lapunknak elmondta: már 100-120 érdeklődő kereste meg személyesen őt, hogy tanácsokat kérjen. Mivel rengeteg formai követelménynek kell megfelelni, szükség is lehet az iroda segítségére. Ugyanakkor ez nem jelent rostát. Nincs semmiféle magyarországi szűrő -- szögezte le Zongor Attila. A pályázatokat ugyanis közvetlenül Brüsszelbe, a bizottsághoz kell eljuttatniuk a jelentkezőknek.
Az öt évre szóló 167 millió euróból az idén 33 millióról (körülbelül 9 milliárd forintról) dönt a bizottság a pályázatok alapján. A kiírás szerint három akció különböztethető meg. Az elsőben speciális kulturális együttműködések szerepelnek legalább három ország pályázóinak részvételével (ettől eltekinteni kizárólag a műfordítás területén lehet). Ezek rövid távú tevékenységek, az elnyerhető összeg a legtöbb esetben 50 000 és 150 000 euró között mozog. A támogatás egy évre szól, de további két esztendőre megújítható, s a nyújtott összeg nem haladhatja meg a projekt teljes költségvetésének 60 százalékát.
A második akcióban többéves kulturális együttműködések szerepelnek, legalább 5 támogatásra jogosult állam részvételével. Ezek lehetnek például közös kulturális események, koprodukción alapuló kiállítások, fesztiválok, kutatási projektek. A hosszú távú együttműködési projektekre elnyerhető összeg évenként legföljebb 300 000 euró lehet, s a támogatás itt sem lépheti túl az összköltségvetés 60 százalékát.
A harmadik akció kiemelkedő európai kulturális projektek (mint például az Európa kulturális fővárosa elnevezésű rendezvénysorozat), jelentősebb kulturális, művészeti események támogatását segíti. A legtöbb esetben a támogatás a minimális 150 000 és a maximális 300 000 euró között mozog, de az Európa kulturális fővárosa programhoz speciális támogatási sémát biztosítanak.
A pályázatokat kizírólag az unió hivatalos nyelvein lehet benyújtani. Ha valaki sikeresen pályázik, akkor a bizottságtól az elnyert összeg 80 százalékát kaphatja meg szerződéskötéskor, a további 20 százalékot a projekt vége felé utalják csak át. A rövid távú pályázatokat április 4-ig, a hosszú távúakat május 15-ig juttathatják el a jelentkezők Brüsszelbe, a bizottsághoz.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.