Bár még csak december 2-a óta látogatható a 400 millió forintos költségvetésével és 150 milliárd forintos biztosítási értékével is a rekordokat jelző Van Gogh-kiállítás a Szépművészeti Múzeumban, már csaknem 15 ezren látták a tárlatot, s elővételben több mint 40 ezer jegy kelt el – tájékoztatta lapunkat az intézmény kommunikációs osztályvezető-helyettese, Lévay Zoltán. Aki előre megváltott jeggyel jön, azonnal bejut, de aki a helyszínen vásárol belépőt, annak sem kell az eddigi tapasztalatok szerint hosszan várakoznia. Az előre váltott jegyek meghatározott idősávra szólnak, érdemes tehát előre foglalni a www.vangoghbp.hu vagy a www.jegymester.hu honlapon, a múzeumban, továbbá körülbelül 50 városban, az ismert jegyirodákban. A teljes árú belépők 3400 forintba kerülnek, de vannak kedvezményes jegyek is, az elővételben vásárolt belépő például 2900 forint.
A Van Gogh-kiállítás kezdetére nyílt meg a korábbinál sokkal világosabb és tágasabb múzeumi bolt is, amely az alagsorból költözött föl új, már a bejáratnál is jól látható helyére. A rendkívül széles kínálattal megnyílt új üzletet a múzeum működteti. A tapasztalatok szerint folyamatosan tömve van, s nemcsak a képzőművészeti kiadványok, hanem az ajándéktárgyak is keresettek. Csak Van Goghhoz köthető könyvből 25 különböző található itt.
Egyébként most Bécsben is sokfelé feltűnik a Szépművészeti Múzeum mutatós Van Gogh-plakátja, noha izgalmas tárlatok sora várja a látogatókat. Jelenleg nézegethető ott például nagy Chagall- és Picasso-kiállítás, Bellini, Tiziano és Giorgione remekművei láthatók együtt, továbbá Erich Lessing 56-os magyarországi fotói, s a Thyssen-Bornemisza-gyűjtemény jelentős darabjai Der deutsche Expressionismus címmel. Tapasztalataim szerint mindegyiken rengeteg a turista – úgy tetszik, ezek a nagy tárlatok erősítik egymást, hiszen két-három jelentős esemény kedvéért érdemes már elutazni valahová.
Remélhetőleg így lesz ez most Budapesten is. Tegnap másik nagyszabású kiállítás is nyílt Budapesten, a Szépművészeti Múzeummal szemben, a Műcsarnokban. Itt holnaptól február 25-ig tekinthető meg a Dreamlands Burn / Álmok égő tájain, amely a skandináv országok és Finnország kortárs művészetének eddigi legnagyobb magyarországi bemutatkozása. Öt ország – Dánia, Finnország, Izland, Norvégia és Svédország – 52 művésze és alkotói csoportja képviseli a mai észak-európai művészetet, 20 különleges installáció és 33 film látható. Éppen 100 évvel ezelőtt, a Téli Nemzetközi Tárlaton a magyar kiállítók mellett bemutatkoztak az észak-európai országok képzőművészei is a Műcsarnokban. Most a szervezők ezzel a sokszínű tárlattal emlékeznek az évfordulóra, a jegyár itt 1200 forint, a kedvezményes belépő 800 forintért váltható meg.
Különleges az esemény finanszírozása is. Mint Petrányi Zsolt főigazgatótól megtudtuk, a kiállítás költségvetése körülbelül 50 millió forint, ebben benne van a Műcsarnok saját hozzájárulása, az öt ország anyagi segítsége, a szponzori összeg meg a barter is. Az észak-európai országok hazánkban érdekelt cégei az 50 millió forintos költségvetés több mint felét adták – ez a jelentős céges támogatói arány nem jellemző hazánkban.
Nincs messze a Hősök terétől az Andrássy úton lévő Kogart Ház, ahol január 5-ig válogatás látható a Saint-Étienne-i Modern Művészetek Múzeuma gyűjteményéből Leger, Dubuffet, Warhol és mások címmel. Ez a kiállítás Franciaország második legnagyobb modern és kortárs művészeti gyűjteményéből mutat be izgalmas válogatást. A hazai és külföldi múzeumlátogatókat ezen egymás közelében lévő kiállításokon kívül érdekelheti a december 31-ig nyitva tartó Kogart Szalon is a Kogart Házban, ahol ezúttal 124 művész 225 műve szerepel – és vásárolható meg.
A Kogarthoz kapcsolódik a Múzeum-körút című tárlat is, amely 14-étől látható a Magyar Nemzeti Múzeumban, ezen intézmény és a Kovács Gábor Művészeti Alapítvány összefogásával. Nálunk még példa nélkül áll, hogy egy nagy állami múzeum és egy magánalapítvány közös kiállítást rendezzen, s együtt állítson ki gazdag válogatást a hazai festészet ritkaságaiból, a 86 művész 144 remekműve 30 kölcsönzőtől származik.
December 13-án az Iparművészeti Múzeumban nyílik jelentős értékű kiállítás az Esterházy-kincsekből, amelyek a budapesti Iparművészeti Múzeumban és a Fraknói vár termeiben találhatók. A II. világháborúban kiemelkedő darabok súlyosan megsérültek, ezeket közel fél évszázada próbálják helyreállítani a restaurátorok. Az Iparművészeti Múzeum a kismartoni Esterházy Alapítvánnyal együttműködve teszi közszemlére most ezt a pazar kollekciót. A kiállítás körülbelül 130 műtárgyat vonultat fel, ezek közül 22 a Fraknói vár kincstárából érkezik az Öt évszázad műalkotásai a herceg Esterházyak kincstárából című tárlatra, amely egészen 2007. december 31-ig látogatható.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.