BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kiugró külföldi fesztiválsikerek

Tegnap kezdődött az innovatív filmek seregszemléje Rotterdamban. Hollandia legnagyobb filmfesztiválján öt magyar rendező alkotása szerepel, köztük két kiemelkedő fesztiválsiker, Kenyeres Bálint Before Dawn című rövid- és Kocsis Ágnes Friss levegő című játékfilmje. Tavaly közel 300 külföldi fesztiválon és egyéb filmes rendezvényen jelentek meg hazai alkotások, 57 országban mintegy 1000 vetítésen látták a 130 alkotó 150 produkcióját – mondta el a Világgazdaság kérdésére Vezér Éva, a Magyar Filmunió ügyvezető igazgatója. Az 1992 óta működő szervezet egyik fő feladata a magyar művek külföldi promóciója, a filmek nevezése fesztiválokra.

A Magyar Mozgókép Közalapítvány (MMK) támogatásával tevékenykedő intézmény ez évi költségvetése még bizonytalan, az azonban valószínű, hogy a filmunió jóval kevesebb pénzből gazdálkodhat, mint korábban – véli Vezér Éva. 2006-ig közel hasonló nagyságrendű – mintegy 140 millió forintos – éves büdzséből fedezték a filmek külföldi szereplésekor felmerülő kiadásokat. Ezek nagy összeget emésztenek fel, egy-egy film alapfelkészítése három-négymillió forintba kerül – teszi hozzá. Ahhoz ugyanis, hogy egy produkció megjelenhessen valamelyik rangos megmérettetésen, készíteni kell angol, esetenként más idegen nyelvű felirattal ellátott kópiát, emellett szükség van sajtóanyagokra, fotókra és plakátokra is.

Nem hivatalos adatok szerint évente több mint 800 nemzetközi filmfesztivált rendeznek világszerte, ezek mindegyikére képtelenség kijutni, de a legfontosabb eseményeken jelen vannak a magyar produkciók. A legnagyobb, úgynevezett A kategóriás fesztiválokon – ezekből 14 van, ilyen például a berlini, a cannes-i vagy a moszkvai – az utóbbi években mindenhol szerepelt magyar alkotás.

A nemrég összesített 2006-os, képzeletbeli játékfilmes toplistát Kocsis Ágnes Friss levegő című alkotása vezeti, amely 2006-ban 30 különböző fesztiválon szerepelt, és hétszer kapott díjat. A rendezőnő két alkotásával is jelen volt Cannes-ban, a Friss levegő a Kritikusok hetén, 27 perces rövidfilmje, A vírus pedig a Cinéfondation hivatalos programjában szerepelt, s harmadik helyezést kapott.

Magyar film 20 éve nem volt ilyen erőteljesen jelen Cannes-ban: négy hazai produkció is bekerült a hivatalos programba, Kocsis Ágnes két filmje mellett Pálfi György alkotása, a Taxidermia – amely tavaly 26 rangos eseményen szerepelt és hat díjat szerzett –, valamint Hajdu Szabolcstól a Fehér tenyér, amelyet 22 fesztiválon láthatott a szakma, és ötször nyert elismerést.

A rövidfilmeknél a Before Dawn a legsikeresebb; Kenyeres Bálint alkotása elképesztő fesztiválsiker: rengeteg rangos elismerés mellé 2006 végén megszerezte az Európai Filmakadémia legjobb rövidfilmnek járó díját is. A Before Dawn a 2005-ös, cannes-i nemzetközi premierje óta 34 külföldi díjat kapott.

Vezér Éva elmondta még: a február elején kezdődő Berlinalén, a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon számos magyar vonatkozású rendezvény lesz, addig pedig a 38. Magyar Filmszemlére készülnek, a Magyar Filmunió végzi ugyanis az ideérkező több mint 100 külföldi vendég – fesztiváligazgatók, programfelelősök és a nemzetközi szaksajtó képviselői – meghívását, szakmai programjuk megszervezését, a meghívásukhoz szükséges összeget az MMK biztosította.

A külföldi fesztiválokon aratott sikerek nem feltétlenül befolyásolják a hazai nézettséget, pedig jó lenne, ha a forgalmazók a produkciók itthoni promóciójában nagyobb hangsúllyal használnák fel a külföldi elismeréseket – véli a filmunió vezetője. Szerencsére vannak biztató jelek, az egyik ilyen, hogy a nemrég bemutatott Friss levegő plakátján láthatók a film nemzetközi díjai.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.