BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Uniós pénzek képviselőzsebbe? Az érintettek tagadnak

Több mint 13,4 milliárd forintnyi fejlesztési támogatás jutott az idén olyan pályázókhoz, amelyekben különböző jogcímen érdekelt nyolc képviselő a Magyar Narancs szerint. Az érintettek szerint nincs szó összeférhetetlenségről.

„Abszurd és már-már az ostobaság határát súroló cikk jelent meg a Magyar Narancsban az uniós pénzeket felügyelő országgyűlési bizottság tagjaival kapcsolatban. A lap valamiféle összeférhetetlenséget próbál sugallni ott, ahol arról szó sincs. Ha a Magyar Narancs gondolatmenetét folytatnánk, akkor odáig jutnánk, hogy Bajnai Gordon esetében például súlyos összeférhetetlenség áll fenn, mert – mint magyar állampolgár és miniszter – érintett abban, hogy Magyarország uniós forrásokhoz jut” – olvasható az egyik érintett, Pelczné Gáll Ildikó által tegnap kiadott közleményben.

Az Új Magyarország Fejlesztési Terv végrehajtását felügyelő eseti parlamenti bizottság fideszes elnöke a továbbiakban kifejtette, hogy az általa vezetett testület semmiféle forrás-odaítélő, pénzelosztó tevékenységet nem végez, ehelyett a kormánynak az uniós pénzek elosztásával kapcsolatos munkáját felügyeli, ellenőrzi.

„Az eseti parlamenti bizottság nyolc tagja is fizetést, javadalmazást kapott tavaly olyan szervezetektől és intézményektől, amelyek az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében uniós pénzeket nyertek pályázatokon” – írta csütörtöki számában a Magyar Narancs. A hetilap a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség elektronikus monitoring rendszeréből kigyűjthető adatok alapján állította össze az érintett képviselők listáját. A listán szerepel Pelczné Gáll Ildikó, az eseti bizottság fideszes elnöke, Baráth Etele, a bizottság egyik szocialista alelnöke. A jelenlegi tagok közül Szűcs Erika (MSZP), Nógrádi Zoltán (Fidesz), Szatmáry Kristóf (Fidesz), Hock Zoltán (MDF) és Nógrádi László (KDNP), valamint a bizottságból már távozott Ágh Péter (Fidesz) neve került a listára.

A fideszes Nógrádi Zoltán például Mórahalom fizetést kapó polgármestere, a Csongrád megyei közgyűlés javadalmazott képviselője, valamint a Mórakert Zöldség-Gyümölcs Termelői Értékesítő Szövetkezet igazgatósági tagja. Mórahalom városa összesen 1,2 milliárd forint támogatást, Csongrád megye 120 millió forint támogatást, a Mórakert szövetkezet 38,5 millió forint támogatást nyert.

Pelczné Gáll Ildikó annak a Miskolci Egyetemnek a havi fizetést kapó intézetigazgatója, amely összesen 14 pályázaton 2,5 milliárd forintos támogatáshoz jutott.

Szűcs Erika Miskolc havi fizetést kapó szocialista alpolgármestere, a város hat nyertes pályázaton 4,9 milliárd forint támogatáshoz jutott. Baráth Etele pedig Csepel önkormányzatához kötődött időszakos szerződéssel, a kerület 165 millió forintot nyert. Az I. Nemzeti Fejlesztési Terv keretében összesen több mint 1500 milliárd forint támogatást igényeltek, így az összes igény majdnem egy százaléka az említett képviselők valamely „másodállásánál” landolt.

Nógrádi Zoltán lapunknak undorító csúsztatásnak nevezte az esetet, míg Polgár György, Csepel önkormányzatának kommunikációs főtanácsadója szerint „az elnyert pályázatokhoz Baráth Etelének nincs köze”. Az SZDSZ ugyanakkor arra kérte a parlamenti frakciókat, hogy haladéktalanul cseréljék le a bizottsági lobbistáikat elfogulatlan, anyagilag nem befolyásolt  képviselőkre. Ha erre bármi okból nem hajlandóak, a liberális párt kezdeményezni fogja a bizottság megszüntetését.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.