Számítások szerint 2013 -ig 275 milliárd forinttól esnek el a Pest megyei települések.
Ez évekre lebontva közel 40 milliárd forint kiesést jelent, vagyis ennyivel több uniós támogatáshoz jutna a megye 187 települése, ha önálló régiót alkotna Pest megye – hangsúlyozta beszédében Pest Megye Közgyűlésének elnöke. Szúcs Lajos rámutatott: Budapest érdekérvényesítő képességével a megye képtelen versenyezni. Példaként említette, hogy budapest és a megyei megvalósuló projekttámogatások összehasonlításánál az eredmény 75-25 a főváros javára. Szavai szerint ez is azt támasztja alá, hogy a Pest megyében élőket „másodrendű” állampolgárnak tekinti a kormány, hiszen vélt vagy valós politikai érdekekből, az összes magyarországi megyénél rosszabb feltételek mellett kell a fővárossal versenyeznie az amúgy is szűkös forrásokért. Pest Megye Közgyűlésének elnöke emlékeztetett rá, hogy az önálló régióvá válás ügyében hozott legfrissebb közgyűlési határozat megfogalmazta a Pest megye régió létrehozásának szükségességét. Hozzátette: a közgyűlés felkérte a megyei településeket, írjanak ki helyi népszavazást a témában. Szűcs Lajos aláhúzta, a változtatásra mind a hazai, mind az uniós a jogszabályok lehetőséget adnak.
Pest Megye Önkormányzatának főjegyzője elmondta, hogy a népszavazást nem a megyei önkormányzat, hanem maguk a települések kezdeményezik majd. Szép Tibor hozzátette, hogy olcsóbb a népszavazás lebonyolítása, ha azt az országossal egyidőben tartják.
Pest megye kitörési pontjai a növekvő lakosságszám, a kedvező földrajzi és közlekedési helyzet, valamint a jóval élhetőbb lakóterület a fővárossal szemben – hangsúlyozta előadásában Pánczél Károly országgyűlési képviselő, Gyál alpolgármestere. Pánczél Károly azt is elmondta, támogatja az önálló régió létrejöttét, ám mértéktartó kampányra figyelmeztetett. Véleménye szerint a kampánynak nem Budapest ellen, hanem Pest megye mellett kell szólnia.
Magyarországot ma duális gazdaság jellemzi, ez pedig azt jelenti, hogy a gazdasági élet szereplői a dübörgő multik, valamint a túlélésért küzdő kis és közép vállalkozók- ezt már Vereczkey Zoltán a Pest Megyei Kereskedelmi és Iparkamara elnöke emelte ki. A szakember hangsúlyozta, hogy romló likviditás, a körbetartozások elviselhetetlenül magas szintje jellemzi a magyar gazdaságot, ráadásul az állam a legnagyobb adós, késve teljesíti a kötelezettségeit. Vereczkey Zoltán szerint elégtelen az az összeg, amit a kis- és középvállalkozók fejlesztés támogatásra kapnak.
A szakember arra is emlékeztetett, hogy 2003 óta folyamatosan növekednek a vállalkozói adóterhek, számítása szerint összességében éves szinten mintegy 800 milliárd forinttal. Mindemellett a gazdaságfejlesztésre fordítandó uniós források szintjét szintén elégtelenre értékelte. A fenti tényekből pedig kérdésként fogalmazódott meg számára, hogy mitől tudna megindulni 2009-ben a gazdasági növekedés.
A konferenciára videóüzenetet küldött Schmitt Pál fideszes európai parlamenti képviselő, Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő pedig levélben jutatta el gondolatait. Mindkét politikus támogatja Pest megye önálló régióvá válását.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.