Bécs nemcsak az adventi piacokon illatozó forró puncsokkal és különféle finomságokkal várja az idelátogatókat, hanem remek időszaki kiállításokkal is. A Van Gogh-tárlat ugyan december 8-án bezár – de a budapestin nemrég hasonlóan átfogó képet kaphattunk a modern festészet zsenijéről. Az Albertinában azonban továbbra is találhatunk érdekességeket, február 8-ig látható például a Kornfeld-gyűjteményből összeállított, A modernizmus útjai című parádés kiállítás. Az Albertina Eberhard W. Kornfeld svájci galériás, műgyűjtő és kiadó 85. születésnapja alkalmából állította össze a közszemlére tett körülbelül 200 alkotást. Jelentős műveket nézegethetünk olyan alkotóktól, mint Paul Klee, Marc Chagall, Pablo Picasso, Ernst Ludwig Kirchner. De remek szobrok is láthatók például Alberto Giacomettitől, akihez a műgyűjtő galériást hosszú éveken át szoros barátság fűzte. Aki pedig a kortárs osztrák művészetről szeretne átfogó képet kapni, január 11-ig még megnézheti az Albertinában a 70-es évek utáni időszakot érzékeltető, sokszínű tárlatot is.
A Bank Austria Kunstforum épületében a kubizmus egyik alapítójaként ismert Georges Braque képei nézegethetők március 1-jéig. Braque a 20. századi képzőművészet egyik legjelentősebb megújítója, következetesen a maga útját járó alkotó volt, akit éveken át barátság fűzött Picassóhoz. A kiállítást szintén jelentős mú-zeumoktól kapott képek tették lehetővé, ilyen például a New York-i Guggenheim Múzeum és a MoMa. A kiállítás lehetőséget nyújt az életmű fölfedezésére, a körülbelül 80 festmény mellett a legfontosabb grafikai munkák érzékeltetik az életutat Braque varázsos színvilágú fauve-képeitől a késői, modern csendéletekig.
A pompás Belvedere alsó kastélyában látható kiállítás címe: Gustav Klimt und die Kunstschau 1908, amelyből kiderül a szecesszió meghatározó alakja, Gustav Klimt körüli művészcsoport 1908-as kiállítását mutatja be. Láthatók itt festmények, szobrok, grafikák és színházi plakátok is olyan művészektől, akik a 100 évvel ezelőtti kiállításon az összművészetet képviselték. Az akkori hangulatot eleveníti fel a Belvedere tárlata, amely január 18-ig látogatható. Remek időutazás, különösen annak, aki vonzódik a szecesszióhoz, a Wiener Werkstätte világához.
Feltétlenül érdemes kiemelni a bécsi Collegium Hungaricum (CH) szerepét, mert bár az épületben szervezett programok is fontosak, hiszen állandó közönséget vonzanak, ennél jelentősebb, hogy mára beérett a sokéves munka gyümölcse, s a különféle együttműködéseknek köszönhetően kiemelt bécsi színhelyeken is jelen van a magyar kultúra. Ha csak az utóbbi heteket nézzük, éppen a napokban zárt be a kortárs magyar fotográfia néhány kiválóságát bemutató tárlat, amely ugyan a CH UngArt Galériájában volt látható, de a nemzetközi fotóhónap részeként, ennek köszönhetően pedig szerepelt a kiállítás a fotóhónap mutatós katalógusában is, tehát több érdeklődőhöz jutott el az információ. A Buch Wien könyvfesztiválon két fiatal magyar író is részt vett, Grecsó Krisztián, valamint Dragomán György, akinek A fehér király című regénye németül is nagy visszhangot keltett. Az ORF irodalmi sikerlistáján júliusban első helyen szereplő regény írója a Volkstheater A legjobbak Keletről (Die Besten aus dem Osten) című sorozatában mutatkozott be a múlt hét végén. Ugyanott lépett fel Pintér Béla és Társulata a Parasztoperával, ezt a produkciót a CH igazgatója, Fónagy Zoltán ajánlatára a színház és a CH együttműködéseként hívták meg a teátrum sorozatába.
A példákat még hosszan sorolhatnánk, csak még egy, amely éppen azért fontos, mert a CH jelentős szerepet játszhat a pályakezdő művészek külföldi bemutatásában és a kapcsolatteremtésben: a fiatal, különleges tehetségeket bemutató koncertsorozat legutóbbi hangversenyén a bécsi és budapesti Zeneakadémián tanuló ifjú előadóművészek adtak közös koncertet.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.