A globális felmelegedés közös kihívásairól tárgyaltak a feltörekvő országokat tömörítő BRICS-csoport riói csúcstalálkozójának zárónapján, hétfőn a résztvevők, és felszólították a gazdag országokat, hogy finanszírozzák az üvegházhatású gázok kibocsátásának mérséklését a szegényebb államokban.
Luiz Inácio Lula da Silva brazil elnök – aki novemberben házigazdája lesz az ENSZ klímacsúcsának – hétfői nyitóbeszédében élesen bírálta az éghajlatváltozás veszélyességének tagadását. Lula beszédében a klímaváltozásért legfőképpen felelős fosszilis tüzelőanyagokról környezetbarát energiaforrásokra történő globális átállásra szólított fel.
A BRICS-országok (Brazília, Oroszország, India, Kína, Dél-Afrika, Indonézia, Egyiptom, Irán, Etiópia és az Egyesült Arab Emírségek) vezetőinek vasárnap kiadott közös nyilatkozata szerint ugyanakkor a kőolaj továbbra is fontos szerepet játszik a világon az energiaellátásban, különösen a fejlődő gazdaságok esetében.
Olyan korszakban élünk, amelyet sok ellentmondás jellemez világszerte. A fontos az, hogy hajlandóak vagyunk ezeket az ellentmondásokat kezelni
– mondta újságíróknak Marina Silva brazil környezetvédelmi miniszter a csúcstalálkozó alkalmából, amikor az Amazonas esőerdő partjainál tervezett olajkitermelésről kérdezték. Közös nyilatkozatukban a BRICS-vezetők hangsúlyozták: az éghajlatvédelmi finanszírozás biztosítása a fejlett országok felelőssége, nem a fejlődő országoké.
A dokumentumban ugyanakkor említést tettek egy olyan alap támogatásáról is, amelyet Brazília javasolt a veszélyeztetett erdők védelmére, s amely lehetővé tenné a fejlődő országoknak, hogy a párizsi egyezmény által a gazdagabb országokra előírt kötelező vállalásokon túl is hozzájáruljanak az éghajlatváltozás mérsékléséhez.
Kína és az Egyesült Arab Emírségek már korábban jelezte, hogy készek befektetni ebbe az alapba.
A BRICS-csoport vezetői emellett a nyilatkozatban élesen bírálták az olyan intézkedéseket, mint a szén-dioxid-kibocsátási vámok és az erdőirtás elleni törvények, amelyeket Európai Unió a közelmúltban fogadott el, mivel szerintük ezek „diszkriminatív protekcionista intézkedések”, amelyeket környezetvédelmi aggodalmak ürügyén vezetnek be.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.