Az évszázad közepéig az 1990-es szinthez képest felére kell csökkenteni a világon az üvegházhatású gázok kibocsátását, és a lefaragás 80 százalékát a fejlett államoknak kell elérniük – ezt tartalmazza a jövő hétfőn kezdődő koppenhágai klímakonferencia házigazdája, a dán kormány által készített javaslat. A vitaindító szerint rögzíteni kell, hogy az emisszió globális szinten 2020 után nem nőhet tovább; a fejlődő országok számára azonban nem határoznak meg köztes célokat, nekik csak a 2050-es előírást kell szem előtt tartaniuk.
Bár az utóbbi kitétellel a szegényebb országok egyik fontos követelése teljesülne, az indiai kormány zsákutcának nevezte a dán tervezetet, és a feltörekvő és fejlődő országok csoportja önálló javaslattal készül a december 7–18. között rendezendő konferenciára. Connie Hedegaard dán klímavédelmi és energetikai miniszter a különböző szövegtervezetek összefésülésén dolgozik, és a jövő hétre ígéri egy kompromisszumos változat előterjesztését. Egy a kiotói klímavédelmi jegyzőkönyvet felváltó újabb, a világ minden államára kötelező szabályozás elérése nem látszik valószínűnek. Lars Lokke Rasmussen dán kormányfő legalább annyit el szeretne érni, hogy a koppenhágai tanácskozás résztvevői aláírjanak egy 5-8 oldalas politikai nyilatkozatot, és annak függelékeként sorolják fel az egyes államok vállalásait. Ezenkívül ki szeretne tűzni egy határidőt a 2010-es évben, amikorra jogilag is kötelező egyezményt dolgoznak ki. Reuters
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.