BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

LakberendezŐk hete

BÚTOROK, SZŐNYEGEK Sok izgalmat tartogatnak a berendezési tárgyak gyűjtőinek a következő napok budapesti árverései.

A Pintér Aukciósház december 2-án a hazai piacon szokatlanul bőséges, 232 tételnyi bútoranyagot visz kalapács alá. Az anyag jórészt huszadik századi darabokat tartalmaz, amelyek jól beleilleszthetők a mai enteriőrökbe.

Tonettszékek és hintaszékek, Lingel kisbútorok, art deco asztalok követik egymást péntek este a Pintérnél. A neves tervezők közül a bútortörténeti szakirodalomból is jól ismert Kaesz Gyula, a magyar „dizájnklaszszikus”, Kozma Lajos és a magyar szecesszió egyik vezető alakjának számító Toroczkai-Wigand Ede munkájával egyaránt találkozunk. Ritka csemegeként Schmitt Miksa lakberendező házának egy termékére is szert tehetünk, de akad öntöttvas kályha és 19. századi biedermeier, empire vagy éppen neoreneszánsz stílusú bútor is.

Az anyag egyik legrégebbi és legdrágább tétele a 115. számon induló kétajtós, intarziás osztrák barokk szekrény: a Bedő Rudolf hagyatékából származó, védett alkotás kikiáltási ára kétmillió forint. Ugyanennyibe kerül és ugyancsak szerepel a védett műkincsek nyilvántartásában a 208. tételszámú, Szent Istvánt ábrázoló 18. századi aranyozott faszobor. A bútorárverés legmagasabb áron induló tétele (139., 4,8 millió) az a magyaros szecessziós ebédlőgarnitúra, melynek 12 darabja fenyőalapon feketére pácolt tölgyből készült.

A Pintér árverésének első napján, december 1-jén festmények kerülnek kalapács alá, szám szerint 271 darab. Kiemelkedik az anyagból Gulácsy Lajos 70. tételszámon induló, vegyes technikával készült, rokokó hangulatú Női portréja. A jelzés szerint Velencében készült mű induló ára 3,8 millió forint. A 19. századi magyar klasszikusok sorában szerepel Kovács Mihály Herkules a válaszúton című kompozíciója (125., 850 ezer), a modern anyagban többek között Kernstok Károly, Istókovits Kálmán művei. Tóth Menyhérttől és Schéner Mihálytól több kvalitásos művet is felvonultat Pintér Péter, a kortársak között pedig olyan nevek szerepelnek, mint például Csurka Eszter, Földi Péter vagy a Verebics nővérek.

A Pintéréhez hasonló stratégiát követ a 2010 végén létrejött Biksady Galéria, amely szerdán és csütörtökön rendezi meg 3. árverését a tavasszal birtokba vett Falk Miksa utcai főhadiszállásán. Az első napi képzőművészeti anyagban tucatnyi, László Károly egykori bázeli gyűjteményéből származó képre licitálhatunk. A legkiemelkedőbb tétel Patkó Károly Törökkoppányi táj című 1927-es alkotása; a 100-as tételszámmal is kiemelt vászon kikiáltási ára 14 millió forint.

A második árverési napot fotókkal indítja majd a Biksady árverésvezetője, Karafiáth Orsolya. Martin Munkácsy, Moholy-Nagy László, Pécsi József, André Kertész és más klasszikusok munkái kerülnek kalapács alá. A félszáz fotó után néhány tucat kelet-ázsiai Buddha-szobor, dekoratív faragvány és porcelán kerül sorra, majd európai, zömmel szecessziós dísztárgyak. Ezüst asztalneműk, sétapálcák, antik órák és néhány válogatott bútor (például egy 4,5 millióra taksált, 1765-ben készült francia komód) után több mint félszáz keleti szőnyeget árverez a svájci hátterű cég. A 357/1. tételszámú kaukázusi karachop szőnyeg a 19. század második felében

készült, induló ára 800 ezer forint. A komolyabb perzsák ára 360–550 ezer forint között szóródik.

a berendezési tárgyak gyűjtőinek a következő napok budapesti árverései. Takács Gábor-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.