Tejtámogatás: megint két forinttal kevesebb a gazdáknak
A vártnál kisebb mértékben, de már megkapták tehát a tejtermelők a tavalyi évre vonatkozó kvótatámogatásokat. A termeléstől elválasztott támogatások 2010-től fokozatosan beolvadnak a közvetlen kifizetések rendszerébe (SAPS), ám a nemzeti dotáció csökkenésének oka lehet a pénzhiány is. E változtatás a tejtermelőknek bevételkiesést jelent. A friss változás azonban sok termelőt váratlanul ért, akik a korábban érvényes, magasabb öszszegű támogatásra számítottak.
„Harmincmillió forint helyett így húszmilliónyi éves bevételt jelent a támogatás, korábban pedig még több mint 40 milliót kaptunk ezen a címen” – nyilatkozta lapunknak Benke László. A Tej 2007 Kft. ügyvezetője hozzátette: „A csökkenő támogatással párhuzamosan már nem tudjuk hova csökkenteni az állatok számát. A tej árának emelkedése örvendetes ugyan, de a havi 1-1 forintos drágulás nem képes lépést tartani a költségek növekedésével. Húsz fizikai dolgozónk van, a minimálbér emelés drasztikus mértéke így komoly gondot jelent számunkra. Nagy mértékben emelkedett a gázolaj ára is.” Az ügyvezető ugyanakkor leszögezte: tavaly állatjóléti támogatásból a cég 12 millió forinthoz jutott.
„A tejtermeléshez igényelt takarmány már a gazdáknál van, októberig ezek a készletek biztosítottak, különösebb rövid távú hatása tehát nem lesz a támogatás mostani csökkentésének, a tej ára most lehetővé teszi, hogy tovább termeljenek a gazdák” – véli Raskó György. Az agrárközgazdász hozzátette: „Nem valószínű, azonban hogy a jövőben komolyabb beruházások lennének a tejágazatban. Tudomásul kell venni, hogy ezekre a célokra sem áll rendelkezésre annyi pénz, mint korábban.”
„Az, hogy a támogatás 6 forintról 4 forintra csökken kilogrammonként nem okoz szerkezeti problémákat a hazai tejágazatnak, de tény, hogy bevételkiesést okoz. A mi cégünknek 14 milliós mínuszt jelent majd” – nyilatkozta a Világgazdaságnak Hegedűs Imre, a Bicskei Mezőgazdasági Zrt. igazgatója. A Tej Terméktanács elnökségi tagja hozzátette: a tejtermelők 13 forintnyi egyéb forrást is megkapnak, amely az állatjóléti és a szerkezetátalakítási támogatásból áll össze.
A gondot az jelenti, hogy a tejtermelés csak ilyen támogatási mankókkal kifizetődő, és ezek a támogatások 2014-re megszűnnek” – vélekedett Hegedűs. Az igazgató kifejtette: „A tej ára a néhány évvel ezelőtti mélyponthoz képest jelentősen emelkedett, de az euróhoz viszonyított gyenge forint nem tesz jót az ágazatnak. A tejtermelés inputjai ugyanis szinte mind az árfolyamtól függnek, így a gázolaj, az alkatrészek és a növényvédő szerek is. Ezzel párhuzamosan éppen a magas árfolyamok miatt a lakosság vásárlóereje is csökken, egyre kevesebbet költenek a feldolgozott tejtermékekre. Mindennek következményeként a tejágazat jövedelemtermelő képessége nem változott jelentősen a felvásárlási árak emelkedésének dacára sem” – jelentette ki Hegedűs. A kiutat az igazgató a koncentrációban látja, a mai politika nem támogatja a méretnövekedést, például a földtörvény nem kedvez a nagyüzemeknek” – tette hozzá.


