BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyre drágább az ázsiai irodabérlés

A kimagasló kereslet és a korlátozott kínálat miatt Ázsia irodapiaca kimagasló bérletidíj-növekedést mutatott 2011-ben. Budapesten még nem emelkednek az árak, de az elmaradó fejlesztések akár drágulást is hozhatnak.

Az ázsiai csendes-óceáni térség ingatlanpiacán gyakorlatilag nincs válság, a befektetÕk és a fejlesztÕk mellett a bérlÕk is jelentÕs növekedéshez segítették a tulajdonosokat 2011-ben: a térségben hatalmas, a világon sehol sem tapasztalt bÕvülést, 8 százalékos drágulást produkált a felsÕ kategóriás irodaházak bérleti díja, amelyet a kereslet megugrása és a korlátozott kínálat segített elÕ – állapítja meg a Cushman & Wakefield felmérése.

A legnagyobb éves növekedést Pekingben mérték, ott 75 százalékkal kell többet fizetni a bérleményekért, míg 2010-ben még csak 48 százalékos volt a drágulás mértéke az elÕzÕ évhez képest. Ez az érték nem csak a kontinensen kimagasló, ugyanis a világon sehol sem volt ekkora változás az ingatlan-tanácsadó szakemberei szerint. A növekedés tekintetében a második helyen Sanghaj végzett 27, a harmadik helyen pedig Szingapúr 24 százalékos éves drágulással. Peking a legdrágább ingatlanokat felvonultató ázsiai városok listáján felzárkózott a harmadik helyre, követve Hongkongot és Tokiót. Hongkong szereplése nem meglepÕ, globálisan már hoszszabb ideje Õrzi vezetÕ pozícióját a képzeletbeli versengésben. A teljes irodai költségeket vizsgálva Ázsián kívül csupán London irodapiaca ért el dobogós helyezést.

Az amerikai kontinens legdrágább bérleti díjaival New York belvárosában találkozhattak tavaly az üres irodát keresÕ vállalkozások, de a legnagyobb növekedést Brazíliában könyvelhették el. Sao Paulo 24, Brazíliaváros pedig 21 százalékkal kínálja magasabb áron felsÕ kategóriás irodáit, míg New York 4 százalékkal emelte az árakat. A nagy vesztes Rio de Janeiro volt, amely a 2010-ben tapasztalt 50 százalékos növekedést tavaly már nem tudta megismételni, sÕt, 8 százalékos esés következett be. A 2016-os nyári olimpiai játékoknak helyet adó város irodapiaca csupán ennek köszönheti, hogy a legdrágább amerikai városok rangsorában a második helyre csúszott viszsza 2011-ben. Összességében a kontinens irodapiaca jó évet zárt, egyes piacok – San Franciscóban, Torontóban, valamint Houstonban – a növekvÕ technológiai, energetikai, valamint egészségügyi szektornak köszönhetÕen kiváló keresletet tapasztalhattak.

Az európai piacot vizsgálva a Cushman & Wakefiled felmérésébÕl kiderül, Moszkva produkálta a legnagyobb növekedést a bérleti díjak terén 41 százalékos elmozdulással, így a negyedik legdrágább irodai helyszín lett 2011-ben. A második legnagyobb emelkedést Oslóban mérték, ahol 15 százalékkal kérnek többet az irodák tulajdonosai. A londoni West End 8 százalékos áremelkedéssel megtartotta pozícióját mint a legdrágább európai lokáció. A kilátásokkal kapcsolatban a társaság elemzése megjegyzi, miközben az európai gazdaság komoly problémákkal küzd, Moszkva, Frankfurt, München, Párizs, Isztambul, London és Stockholm ingatlanpiaca egyértelmÛen megelÕzi a kontinens más országainak városait az elkövetkezÕ egy-két évben.

A magyar irodapiacról Pados Gergely partner, a Cushman & Wakefield budapesti irodájának iroda-bérbeadási vezetÕje elmondta, a díjak tekintetében különösebb elmozdulás nem történt, 2011-ben gyakorlatilag stagnáltak az árak 2010-hez képest. Ezzel együtt is nagyon jó évet zárt a hazai piac, túlszárnyalva a legutóbbi kimagasló értéket produkáló 2008-as esztendÕ teljesítményét. Az biztos, hogy a jó helyen lévÕ, jó minÕségÛ ingatlanokba lehet bérlÕt találni, de az üzemeltetÕk még nyomás alatt vannak – húzta alá a szakember.

Hozzátette: továbbra is egy kihívásokkal teli piaccal nézünk szembe, de a pozitív jelekre kell koncentrálni. „Várhatóan ez a feszült piac még 2012-ben is kitart, és az év végén ismét csökkenÕ üresedésrÕl és erÕs aktivitásról számolhatunk be, melynek során a bérleti díjak stabilizálódnak és a növekedés jeleit mutatják, így a csökkenÕ kihasználatlanság mellett kisebb nyomás lesz a bérbeadókon” – fÛzte hozzá Pados Gergely. A jelenlegi díjak növekedését a nagyobb fejlesztések elmaradása is segítheti.

Természetesen a legfontosabb kérdés az, mit hoz 2012 és 2013. A mai gazdasági helyzetben lehetetlen jóslatokba bocsátkozni, de az biztosan elmondható, hogy a budapesti irodapiac az elmúlt négy évben jól teljesített, ezért van okunk azt remélni, hogy az elkövetkezÕ két év is növekvÕ bérbeadási mutatókat és csökkenÕ üresedési rátát hoz – tette hozzá.

a korlátozott kínálat miatt Ázsia irodapiaca kimagasló bérletidíj-növekedést mutatott 2011-ben. Budapesten még nem emelkednek az árak, de az elmaradó fejlesztések akár drágulást is hozhatnak. Andó Patrik Pados Gergely, a cushman & wakefield budapesti iroda-bérbeadási vezetÕje-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.