BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vásár külföldiekkel

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A hazai kortárs művészeti piac építéséhez egyformán szükség van a budapesti vásár nemzetközibbé tételére és arra, hogy a magyar galériák jelen legyenek a hasonló külföldi rendezvényeken – hangsúlyozza Ledényi Attila.

Az Art Market Budapestet szervező kommunikációs szakember szerint az idén célzott eszközökkel fognak több külföldi érdeklődő megnyerésére törekedni; elsősorban Ausztria, Németország, az Egyesült Államok és Izrael művészeti közönségére koncentrálnak. Később újabb célországokkal bővül majd a kör. A hazai kortárs művészeti vásárpiacon 2011-ben már egyeduralkodó Art Market Budapest idei kiadására november 8–11. között kerül sor. Az addig hátralévő nyolc hónapban számos előkészítő lépést tesznek, tavasszal például egy kiállítást is magában foglaló kampány indul Bécsben, többek között a magyar nagykövetséggel együttműködésben – vázolja Ledényi Attila. Az Edge Communications ügyvezetője szerint célzott kommunikációval kell felkelteni a műgyűjtőként, műtárgyvásárlóként is szóba jöhető osztrák felső- és középosztály érdeklődését. A programok – amelyeket a Magyar Turizmus Zrt. közreműködése is kiegészít – célja az, hogy minél több osztrák látogatót verbuváljanak a novemberi budapesti vásárra.

Az osztrák és német közönség megszólítására célszerű kihasználni azt, hogy ezekben az országokban számos idősebb vagy középgenerációs magyar művésznek már vannak vevői – hangsúlyozza Ledényi. A német mellett elsősorban az amerikai gyűjtőket próbálják olyan tartalmi elemekkel Budapestre csalogatni, mint a kelet-európai kortárs művészet nemzetközi szinten is jól ismert brandje, a Kolozsvári Iskola autentikus bemutatása. Ennek a körnek a művészeit most már nemcsak a romániai és a Nyugaton élő román hátterű műkereskedők képviselik, hanem jelentős nemzetközi, köztük amerikai galériák is. Budapesten meg lehet mutatni a külföldi közönségnek, hogy a (nemzetközi szinten kevésbé jegyzett) magyarországi kortárs művészet milyen sok ponton kapcsolódik az általuk már ismert trendekhez és alkotókhoz – fogalmaz a műgyűjtőként is ismert kommunikációs szakember. Az amerikai piac megszólításában többek között a vásár védnöke, Nancy Brinker, az amerikai kormány volt protokollfőnöke (és egykori budapesti nagykövet) támogatására is számíthatnak a szervezők.

A külföldi vásárlók figyelmének felkeltése a hazai kortárs galériák fejlődésének egyik kézenfekvő iránya. Ugyanakkor a magyarországi közönségben is vannak még tartalékok – mondja Ledényi. Az őszi Art Market Budapesten részt vett galériák részéről számos olyan visszajelzés érkezett, amely szerint eddig gyűjtőként nem ismert alkalmi vásárlókkal kerültek kapcsolatba. Azok a galériák értek el sikert, amelyek a vásárt megfelelő bemutatkozási és értékesítési lehetőségként tudták használni, például az ismert művészeiktől is friss alkotásokat vonultattak fel. Ledényi szerint ha sikerül az új vásárlók számára is tartósan vonzó rendezvénnyé tenni a vásárt, akkor néhány év alatt a visszatérő alkalmi vásárlókból galérialátogató gyűjtő válhat. A vásárnak ugyanis komoly „nevelő” hatása van: akiket eleinte kevéssé vonz a galériák sokszor zártnak tűnő világa, azok a vásár közegében megkaphatják a szükséges inspirációt, és megszerezhetik az első vásárlói tapasztalatokat. A gyűjtői kör bővítése szempontjából fontos forrást jelentenek a Magyarországon élő külföldiek is – mutat rá az Edge ügyvezetője. Az ő megszólításuk is hatékonyabb lehet egy nemzetközi vásár kontextusában.

A magyarországi kortárs művészeti galériáknak növekedési potenciált jelent természetesen a külföldi jelenlét is. Ezen a téren azonban nagyon fontos a stratégiai gondolkodás és az erőforrások tudatos, összpontosított felhasználása – figyelmeztet Ledényi. Jó példaként idézi a madridi Arón visszatérőnek számító Viltin, a hongkongi kortárs vásárra visszajáró acb vagy a New York-i Voltán az idén újra kiállító Inda Galériát. Aki évről évre konzekvensen jelen van egy adott vásáron, azt a közönség megismeri és elkezdi komolyan venni. Célzott kommunikációval kell felkelteni a külföldi gyűjtők érdeklődését. Ledényi Attila,az Edge communications ügyvezetője

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.