Több napig tartó dráma ért véget tegnap: Schmitt Pál köztársasági elnök az Országgyűlés plenáris ülésén tartott beszédében bejelentette lemondását. A távozó elnök beszédében közölte: továbbra sem ismeri el az ellene felhozott plágiumvádak jogosságát, ám indoklása szerint így már nem lenne képes kifejezni a nemzet egységét.
Bármit is gondoljanak a különböző véleményformálók a plágiumügyről, ez utóbbi állításában igazat adnak Schmitt Pálnak. Ahogy abban sincs nagy vita: Schmitt lemondásával saját magát és mindenki mást is, aki a nemzetközi színtéren Magyarországot képviseli, igen kínos diplomáciai magyarázkodásoktól kímélt meg.
A magyar politika iránt érdeklődők azzal a helyzettel szembesülhettek, hogy még közvetlenül a felszólalás előtt sem lehetett tudni, lemondana-e Schmitt vagy sem. Vasárnap reggeli interjújában még az elnökség folytatásán gondolkozott az államfő. A fideszes képviselőket aznap este SMS-ben hívták össze rendkívüli frakcióülésre hétfő délelőttre, ami azonban félbeszakadt, miután Schmitt Pál jelezte Orbán Viktor miniszterelnöknek, hogy beszélni szeretne vele. Valószínűleg ekkor már a lemondás volt az esélyesebb forgatókönyv.
A bejelentés és a frakcióvezetők reakciója után kétórás szünet következett, ez alatt tovább folyhatott az egyeztetés a leköszönés részleteiről. Ezalatt Kövér László – még házelnökként – írásban is megkapta a lemondó nyilatkozatot. Az Országgyűlés módosította a hétfői napirendjét, így a munkát azzal folytatták, hogy elfogadták a lemondást.
Az ország nemzetközi megítélése szempontjából valószínűleg jól döntött Schmitt, még úgy is, ha a közvetlen pénzpiaci hatás kisebb lesz – vélik elemzők. Timothy Ash, a Royal Bank of Scotland londoni globális felzárkózó térségi kutatórészlegének igazgatója közölte: korlátozott piaci reakcióra számít, már csak azért is, mert jó eséllyel már most látható, hogy Fidesz-barát lesz az új elnök. Neil Shearing, a Capital Economics felzárkózó piaci főközgazdásza is az elnöki poszt minimális súlyáról beszélt. Abban is egyetért azonban a legtöbb elemző, hogy ha az ország nagyobb nemzetközi tekintélyt szeretne a diplomáciában, helyes lépés volt a lemodás.
Az új elnök beiktatásáig ideiglenesen Kövér László látja el az államfői feladatokat. Az első, ötpárti egyeztetést már hétfő estére összehívták. Az MSZP Sólyom Lászlót szeretné újra elnöknek, a Jobbik közvetlen választást kért, az LMP pedig jelezte: nem akarnak „mókás jeleneteket” abból, hogy előbb mondanak neveket, minthogy egyeztettek volna az illetővel. Ellenzéki jelölt állítására az esély szinte semmi, az új alkotmány szerint 78 képviselő kéne ehhez, vagyis az MSZP-nek és a Jobbiknak meg kéne egyeznie. Így szinte biztos, hogy csak arról lehet majd szavazni, akit a Fidesz javasol.
Ahhoz, hogy valakit jelölhessenek, nem kell kemény törvényi feltételeknek megfelelnie: elég, ha elmúlt 35 éves, magyar állampolgár, és nem tiltották el a közügyektől.
Hiányozni fog az államfő
A 2006-os zavargások óta a legnagyobb politikai dráma ért véget Magyarországon – írta a The Economist. A brit gazdasági lap kelet-európai témákkal foglalkozó blogja azonban emlékeztet: Schmitt vesszőfutása még nem ért véget, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is a plágium vizsgálatára készül. A jegyzetíró megjegyzi: a lemondott elnök hiányozni fog a Fidesznek, hiszen annak ellenére, hogy posztja jórészt jelképes, komoly segítséget nyújtott a kormánypártnak az elfogadott törvények kritika nélküli elfogadásával.
Sztojcsev Iván Hiányozni fog az államfő A 2006-os zavargások óta a legnagyobb politikai dráma ért véget Magyarországon – írta a The Economist. A brit gazdasági lap kelet-európai témákkal foglalkozó blogja azonban emlékeztet: Schmitt vesszőfutása még nem ért véget, hiszen a Nemzetközi Olimpiai Bizottság is a plágium vizsgálatára készül. A jegyzetíró megjegyzi: a lemondott elnök hiányozni fog a Fidesznek, hiszen annak ellenére, hogy posztja jórészt jelképes, komoly segítséget nyújtott a kormánypártnak az elfogadott törvények kritika nélküli elfogadásával.-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.