BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Genfi válságtanácskozás

Moszkva hevesen tiltakozik Kijev kelet-ukrajnai katonai válaszlépései miatt. Lapzártánkkor egyelőre nem fújták le a Genfbe mára tervezett válságtanácskozást

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a mára Genfbe tervezett válságtanácskozás értelmetlenségét pendítette meg szerdán megbeszélései után Vietnamban, noha egy nappal korábban Vlagyimir Putyin államfő és Angela Merkel német kancellár is rendkívül fontosnak nevezte azt telefonbeszélgetésükön. Lavrov viszont úgy látja, hogy „amíg Ukrajna a saját honfitársai ellen lép fel fegyveres akciókkal, addig nincs miről beszélni”. Tény: ukrán katonák kedden visszafoglalták Kelet-Ukrajnában Kramatorszk repülőterét. Az ukránok szerint viszont nem oroszbarátok foglalták el a repteret, hanem egy Moszkva mellett állomásozó deszant alakulat katonái. Moszkva erre a felvetésre már nem is reagált.

Berlini tájékoztatás szerint egyébként a Merkel-Putyin beszélgetésnek nem volt eredménye, és ezt feltételezik a genfi tárgyalásról is, amelyen a tervek szerint az amerikai, az orosz, az ukrán külügyminiszter, illetve az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője vesz részt.

A Nyugat álláspontja egyértelmű: arra akarják rávenni Moszkvát, hogy hagyjon fel azokkal a törekvésekkel, amelyek azt célozzák, hogy Kelet-Ukrajna több megyéje (a Krímhez hasonlóan) népszavazás kiírását akarjon kiprovokálni fegyveres akciókkal, amelyhez a Kreml támogatást nyújt. Moszkva ezzel szemben továbbra is állítja, hogy az akciókhoz semmi köze, más kérdés, hogy az Ukrajnában élő több millió oroszajkú biztonságából nem engednek. Ha lesz Genfben megbeszélés, külön figyelhetnek arra, hogy Putyin mit mond majd azon a csütörtöki sajtótájékoztatón, amelyen lakossági kérdésekre válaszol. A már beérkezett kérdések többsége azt firtatja, hogyan kívánja megvédeni Moszkva az ukrajnai oroszokat.

A békés megoldásra egyelőre kevés az esély. Szerdán is folytatódtak az oroszbarátok megmozdulásai. Donyeckben álarcos fegyveresek elfoglalták a városi tanács épületét, benne több ott dolgozóval, akik a hírek szerint később szabadon távozhattak. Anatolij Vizir, a luhanszki terület korábbi főbírája ennél is tovább ment, szerdán kikiáltotta a Dél-ukrajnai Köztársaságot, amelynek ő lenne az elnöke. A You Tube-ra felkerült nyilatkozat után több szakadár csoport a támogatásáról biztosította.

Elemzők úgy látják, hogy bár érdemben az Európai Unió nem döntött gazdasági szankciók bevezetéséről, Oroszországot középtávon érzékenyen érintené, ha Moszkvát a Gazpromon keresztül – büntetnék csökkentett megrendelésekkel. Az orosz gazdaság ugyanis látványosan megszenvedné, ha energiapolitikáját ellehetetlenítenék. Az orosz gazdaságra már így is hatással van az ukrajnai válság, igaz, az első negyedévben még 0,8 százalékos volt a növekedés, de ennek teljes megállását prognosztizálják.

Fiókokat zárt be az OTP a Krímben

Nyolc fiókot zárt be az OTP ukrán leányvállalata a Krímben – tudta meg a Világgazdaság. A fiókbezárásokra azért került sor, mert Oroszország megszerezte a félsziget fölött a hatalmat, ezért tisztázatlanná vált helyben a jogi helyzet. Lapunk úgy tudja, felvetődött az is, hogy az OTP oroszországi leánycége átvenné a krími fiókokat, ezt azonban a hitelintézetnél elvetették.

Hasonló megoldást egyébként más nemzetközi bankcsoportok sem alkalmaztak, vagyis máshol sem jelentették be egyelőre, hogy az oroszországi leánybankok átvennék a krími egységeket.

Hasonló megoldást egyébként más nemzetközi bankcsoportok sem alkalmaztak, vagyis máshol sem jelentették be egyelőre, hogy az oroszországi leánybankok átvennék a krími egységeket.-->

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.